Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.8. 2012 21:09
co přijde dalšího?

Čína skupuje svět: I francouzské víno bude "made in China"

Zdroj: TV Nova

Francouzští vinaři zuří. Stát prodal tradiční burgundské vinařství čínskému podnikateli a podle místních tak Francie prodává svou duši. Čínští investoři ale díky ohromným devizovým rezervám skupují doslova celý svět.

Víno z burgundských hroznů považoval za nejlepší sám francouzský císař Napoleon. Teď už se jím nechlubí francouzští vinaři, ale čínští. Vinařství ve francouzském Burgundsku totiž i s přilehlým zámkem koupil čínský magnát hazardního průmyslu.
 

"Myslím, že život ve vesnici se nezmění. Na vinice budou dohlížet ti nejlepší vinaři,“ tvrdí radní Jacques Dorey z Gevrey-Chambertini.
 

Čínský investor místní vinaře přeplatil. Jeho nabídce v přepočtu 199,5 milionu korun nemohli konkurovat a teď zuří.
 

"Můžou si s tím dělat, co chtějí. Všechno mělo zůstat součástí našeho kulturního dědictví,“ lamentuje francouzský vinař.
 

Stejná nespokojenost se šíří i další slavnou vinařskou oblastí - francouzským Bordeaux. Číňané tam už vlastní na dvacet zámečků. Investoři z Číny ale kupují prakticky cokoli. Například největší americký řetězec kin, německé strojírny nebo britská krejčovství.
 


Dokonce i fotbalisté italského klubu Inter Milán tak trochu kopou za Čínu. Skupina čínských investorů zaplatila v přepočtu více než miliardu korun, aby se stala druhým největším akcionářem klubu. A Číňané boří i další tradiční evropské jistoty.
 

Milovníci švédských aut už druhým rokem jezdí vlastně čínskými vozy. Čínská automobilka za evropského výrobce luxusních vozů zaplatila v přepočtu 30 miliard korun a část výroby plánuje přesunout domů. Druhá největší ekonomika světa tak pomalu, ale jistě získává stále větší vliv na všech kontinentech.
 

fim TN.cz