Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 4. 2014
Začali zbrojit

Čínu svírá strach, šílenců s noži už se bojí i policisté!

Vražedný nůž
Zdroj: Policie ČR

Čtvrtina čínských policistů začíná tento týden nosit při pouličních hlídkách poprvé střelné zbraně. Změna v tomto ohledu podle agentury AP nastala v důsledku nedávných napadení obyvatel skupinami mužů s noži, proti kterým nebyla policie s to účinně zasáhnout.

Například 1. března skupina mužů zaútočila noži na dav lidí na železniční stanici ve městě Kchun-ming v jihozápadní Číně a něž přijely ozbrojené posily, zabila 29 osob a dalších více než 140 lidí zranila.


Jiná skupina úročníků s noži o dva týdny později napadla lidi na ulici ve městě Čchang-ša v centrální části Číny a zabila a zranila několik civilistů, jejichž počet ale úřady nepřesnily.


Čínské úřady tyto útoky připsaly na vrub muslimských separatistů z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny.


Pro ozbrojené hlídky ve větších městech byly nyní vyčleněny tisíce policistů. Například v Šanghaji prodělalo příslušný psychologický a odborný výcvik k nošení pistolí ráže devět milimetrů 1000 ze 4000 členů tamního policejního sboru.


Ozbrojené hlídky se dnes poprvé objevily v tomto nejlidnatějším městě Číny a vyvolaly mezi obyvateli podle AP smíšené pocity. Většinou s tím dotázaní obyvatelé Šanghaje souhlasí, ale mnozí z nich se obávají, aby policistům pistole neukradli zločinci, pro které je jinak v této zemi velmi těžké získat zbraně.


Dekoratérka Liang Ťing ale podle AP vyjádřila i obavu, že někteří policisté by mohli použít zbraň nepřiměřeně a někoho zbytečně zranit či zabít.

tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?