Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.3. 2010 11:42

Clintonová zablokuje rezoluci o genocidě Arménů

Americké ministryni zahraničí se nelíbí rezoluce o genocidě Arménů.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová slíbila, že administrativa prezidenta Baracka Obamy se bude "hodně snažit“, aby zablokovala v Kongresu rezoluci o genocidě Arménů. V sobotu o tom informovala britská televize BBC.

 

Ve čtvrtek výbor pro mezinárodní otázky amerického Senátu odhlasoval rezoluci prohlašující smrt jednoho a půl milionů Arménů, kteří byli zmasakrování nebo zemřeli při pochodech smrti před pádem Osmanské říše, za genocidu.

 

Výbor tak posunul rezoluci o krok blíž k hlasování v Senátu. "Jsme proti tomuto rozhodnutí. Věříme, že Kongres o tom nakonec nebude hlasovat,“ komentovala to Clintonová.

 

Přiznala zároveň, že Obama během své předvolební kampaně sice slíbil prohlásit vraždy statisíců Arménů za genocidu, ale nakonec změnil názor. K rozhodnutí senátního výboru se již vyjádřilo i Turecko jako dědic Osmanské říše. Turecká vláda rezoluci tvrdě odsoudila.

 

Vztahy mezi oběma zeměmi zatěžují vzpomínky na masakr Arménů osmanskými Turky za první světové války, který Jerevan považuje za genocidu. Podle něho v letech 1915-1917 při vraždění a deportacích zahynulo přes půldruhého milionu Arménů. Turecko připouští jen 300 až 500 tisíc mrtvých, které ale označuje jako oběti války, a odmítá označení genocida.

 

Turecko a Arménie v říjnu minulého roku podepsaly ve švýcarském Curychu historickou dohodu obnovující diplomatické vztahy a otevírající společnou hranici. Podrobnosti se dozvíte tady.

tn.cz / Mediafax