Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.9. 2010 12:05

Dagestánští povstalci odpálili nálože ve vodní elektrárně

Povstalci v ruském Dagestánu odpálili dvě bomby ve vodní elektrárně Irganajsk. Třetí nálož nevybuchla, informuje ve čtvrtek agentura Reuters.

Podle islamistického webu kavkazcenter.com povstalci v elektrárně umístili celkem tři bomby. Ruská média ale hovoří jen o jedné náloži o síle asi tří kilogramů TNT.

 

Majitel potvrdil, že v úterý elektrárnu uzavřel kvůli požáru, odmítl ale uvést, co jej způsobilo. „Nemůžeme tuto kauzu komentovat, dokud neskončí vyšetřování. Státní vyšetřovatelé a policie uvedli, že si myslí, že to nebyl teroristický čin,“ řekla mluvčí společnosti Rushydro Jelena Vyšnekovová.

 

Dodávka elektřiny nebyla kvůli incidentu přerušena.

 

Bezpečnostní situace v severokavkazských státech Dagestánu, Ingušsku a Čečensku se v posledních měsících zhoršuje. Ruská armáda vystupňovala tlak na povstalce po březnových atentátech dvou sebevražedných atentátnic v moskevském metru, při nichž zemřelo 40 lidí.

 

V druhé polovině srpna vojáci zabili Magomedaliho Vagabova, o němž se ruské vedení domnívá, že útoky v metru zorganizoval. Jeho manželkou byla podle ruských vyšetřovatelů Miriam Šaripová, jedna ze dvou sebevražedných atentátnic.

tn.cz / Mediafax