Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.6. 2010 20:57

Další loď s aktivisty pluje do Gazy. Izrael ji zastaví

Zdroj: TV Nova

Organizátoři humanitární pomoci pro pásmo Gazy v pátek ztratili kontakt s lodí Rachel Corrie, která ke Gaze pluje pod vlajkou Irska a na jejíž palubě je 15 aktivistů.

Mezi členy posádky nechybí ani irská nositelka Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireová. K pásmu mělo plavidlo dorazit v sobotu.

 

Izrael zastaví další loď s aktivisty a pomocí pro Gazu, řekl ministr zahraničí. Loď Rachel Corrie chce prolomit blokádu v sobotu ráno.
 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Na lodi do Gazy šlo o život. Teď tam plují další aktivisté


"Situace je taková, že jsme s lodí ztratili spojení. Předpokládáme, že jde o sabotáž ze strany Izraelců,“ řekla Audrey Bomseová z hnutí Svobodná Gaza (Free Gaza). Chystáme se Rachel Corrie nasměrovat do nějakého přístavu, necháme nastoupit další osobnosti a budeme trvat na tom, aby s námi jeli novináři z celého světa,“ dodala.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Deset mrtvých na lodi, Češi na palubě


Izrael varoval, že i tentokrát lodi nesoucí jméno americké aktivistky zabrání vstupu do Gazy. Na záměr Izraelců se ale nemohou připravit aktivisté, s nimiž hnutí není ve spojení.

"Doufáme, že kontakt bude brzy znovu fungovat, abychom je o tomto rozhodnutí mohli informovat,“ řekla Bomseová.

Technické problémy dalších lodí

Nákladní loď Rachel Corrie měla doprovodit další dvě plavidla určená pro novinářský doprovod. Ta mají ale technické problémy a podle Bomseové je sabotoval Izrael, když minulý týden kotvila v Řecku. Jejich technický stav je prý natolik špatný, že nebudou moci vyplout několik týdnů. Rachel Corrie se přitom měla o prolomení blokády v Gaze pokusit jedině v doprovodu těchto lodí.

Plavidlo s aktivisty převáží cement a lékařské vybavení. Ve čtvrtek odpoledne se nacházelo asi 400 kilometrů od místa, kde Izraelci v pondělí zaútočili na flotilu.

Izraelské námořnictvo zastavilo v pondělí ráno flotilu šestí lodí, které převážely deset tisíc tun humanitární pomoci pro Palestince žijící v pásmu Gazy. Při střetu zahynulo nejméně devět aktivistů ze sedmi stovek lidí na palubách. Mezi mrtvými jsou čtyři Turci. Dalších 30 lidí včetně čtyř izraelských vojáků bylo zraněno.
 

 

PODÍVEJTE SE NA TELEVIZNÍ REPORTÁŽ O INCIDENTU NA HUMANITÁRNÍ LODI
 
Lodě měly zakotvit u břehů pásma, židovský stát ale opakovaně varoval, že to nepřipustí. Po střetu zadržel 480 lidí.

tn.cz / Mediafax