Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.11. 2010 19:08

VÁLKA POKRAČUJE? KLDR prý připravuje další útok!

Severní Korea v pátek zřejmě opět střílela na jihokorejský ostrov Jonpchjong. Střely zřejmě skončili v moři. Jihokorejské ministerstvo obrany se domnívá, že jde pouze o cvičení.

"Nyní šetříme původ ran nedaleko hranic ve Žlutém moři, které připomínaly dělostřeleckou palbu," uvedla jihokorejská armáda v prohlášení.

 

Výstřely byly slyšet opět z ostrůvku Jonpchjong, na který Severní Korea zaútočila už v úterý. Ostrov je v současné době téměř bez civilního obyvatelstva, ze 1400 obyvatel jich zde zůstalo jen 30. Na ostrůvku je také posádka stovky vojáků, kteří napravují škody, které po úterním útoku vznikly.

 

"Situace na Korejském poloostrově se blíží k válečnému konfliktu kvůli bezohledným plánům amerických imperialistů a jejich jihokorejských loutek znovu uskutečnit vojenská cvičení zaměřená proti Severní Koreji," varoval komunistický režim Jižní Koreu a USA, které plánují společné vojenské cvičení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Válka dvou Korejí: Jaké ZBRANĚ jsou ve hře?

Proč útočí Severní Korea na svého jižního souseda?


Na jihokorejské území však v pátek zatím žádné střely nedopadly. Armáda se domnívá, že střely skončily ještě na území Severní Koreje.

 

Podle vojenského zdroje jihokorejské televize YTN na severokorejské území dopadlo zhruba 20 střel. Někteří svědci podle agentury Reuters uvedli, že zahlédli stoupat ze severokorejského území dým.

 

Mluvčí ministerstva obrany sdělil, že několik explozí bylo slyšet kolem čtvrté a sedmé hodiny ranní SEČ. "Domníváme se však, že Severní Korea pouze pořádá cvičení," uvedl.

 

Obyvatelé ostrova Jonpchjong se přesto raději schovali do krytů.

 

Jihokorejský prezident I Mjong-bak v pátek jmenoval svého bezpečnostního poradce I Hi-wona, který strávil celý život v armádě, novým ministrem obrany.

 

Dosavadní šéf rezortu Kim Te-jong ve čtvrtek rezignoval. Rozhodl se k tomu poté, co ho jihokorejští zákonodárci zkritizovali za reakci na úterní severokorejský útok na ostrov Jonpchjong. Tu považují za "mírnou" a domnívají se, že přiměřenou odezvou by byl například letecký úder na útočící severokorejská děla.

 

Ministr s jejich postojem nesouhlasí. Je přesvědčen, že podobné opatření by vedlo k propuknutí války na Korejském poloostrově.


Útoky, při nichž KLDR v úterý zasypala granáty ostrov Jonpchjong, si vyžádaly čtyři oběti. Smrt dvou mladých mužů vykonávajících základní vojenskou službu oznámil Soul krátce po úderu, těla dvou civilistů byla nalezena ve středu. Zranění utrpělo 18 lidí, tři z nich byli civilisté.

 

PODÍVEJTE SE:

SVĚT SE BOJÍ! Začne další korejská VÁLKA? Zemřeli 2 vojáci!


Pchjongjang o ztrátách na své straně mlčí. Jihokorejští vojáci jsou však přesvědčeni, že protistraně způsobili vážné škody. V odvetné akci vypálili osm desítek střel.
 

tn.cz / Mediafax
Reklama