Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 2. 2012

Deník The Sun platil informátory ve vládě, u policie i v armádě

Novináři z nejprodávanějšího britského bulvárního deníku The Sun si platili rozsáhlou síť informátorů mezi policisty, vojáky, zdravotníky, členy vlády a vězeňskými dozorci. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.

Sue Akersová ze Scotland Yardu při výpovědi před Levesonovou komisí, která se kauzou odposlechů zabývá na podnět premiéra Davida Camerona, v pondělí popsala praktiky novinářů. "Vypadá to, že v The Sun pěstovali ilegální platby. K usnadnění plateb si dokonce vybudovali systém, jenž zároveň skrýval identitu podplácených úředníků," prohlásila Akersová.

 

Policie od listopadu zkoumá miliony e-mailů odeslaných mezi společností News International australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha, vydavatelem The Sun, a zrušeným bulvárním nedělníkem News of the World.

 

V rámci vyšetřování policisté zatkli deset současných nebo bývalých zaměstnanců The Sun, policistu, zaměstnance ministerstva obrany a vojenského důstojníka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

RUPERT MURDOCH je MRTVÝ, napsal deník The Sun!

 

"Některé z prvních e-mailů odhalily, že platby jednotlivcům mohly dosáhnout až tisíců liber. V jednom případě to za několik let přesáhlo 80 tisíc liber (2,4 milionu korun). V jiných se zmiňuje, že se některým úředníkům vypláceli paušální honoráře," uvedla Akersová.

 

"Jeden ze zatčených novinářů za několik let dostal pro své informátory souhrnem přes 150 tisíc liber v hotovosti (4,4 milionu korun)," dodala.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Odposlechy stály křeslo i šéfa SCOTLAND YARDU!

 

Akersová zdůraznila, že policie zachovala právo novinářů ochránit své zdroje. "Naprostá většina odhalení vedla k článkům, které bych popsala jako obscénní pomluvy, spíše než k čemukoli, co by se dalo považovat za věc ve veřejném zájmu," podtrhla Akersová.

 

Vyšetřování praktik The Sun vyvolal skandál s odposlechy, který loni v létě přiměl Murdocha skončit vydávání News of the World.

tn.cz / mediafax / hru
Reklama