Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2013 07:19
hrozivá bilance

Děsivý pumový útok v Pákistánu: 63 lidí zemřelo, 180 je zraněných

Střelba v Pákistánu
Zdroj: oficiální zdroj
Pumový útok v Pakistánu (ilustrační foto)

Nejméně 63 lidí zemřelo a dalších zhruba 180 skončilo se zraněními při pumovém útoku na zeleninovém tržišti na předměstí pákistánského města Kvéta.

Podle informací tiskových agentur byla nálož umístěna v jednom z dopravních prostředků zaparkovaných u tržiště a odpálena na dálku. Mezi oběťmi jsou muži, ženy i děti. Policisté počet obětí neustále zvyšují, původně udávali, že zemřelo 15 lidí. Řada zraněných je v kritickém stavu, takže se údaj o obětech může dále měnit.

 

Kvéta je hlavním městem provincie Balúčistán. Příslušníci šíitské menšiny se tam v minulých měsících několikrát stali terčem útoku. Poslední masivní atak se odehrál 10. ledna, kdy po explozi bomby umístěné v automobilu zemřelo 96 lidí.

 

Dnešní útok má podle agentury Reuters na svědomí organizace Laškare Džhangvi, která je odpovědná za většinu násilných činů páchaných v této oblasti na šíitských muslimech. Hnutí rozdmýchává násilí mezi sunnity a šíity již od 90. let a na svědomí má tisícovky obětí. Šíitští aktivisté obviňují místní úřady, že proti útokům militantů nevystupují důsledně a dokonce je prý kryjí.

 

 

Podle organizace Human Rights Watch hájící lidská práva bylo v Pákistánu v roce 2012 zabito přes 400 šíitů, což pro tuto menšinu znamenalo nejkrvavější rok v historii země. Jen od začátku letošního roku zemřely násilnou smrtí již přes dvě stovky šíitů.

 

Provincii Balúčistán už po desetiletí sužuje násilné povstání nacionalistů, kteří požadují větší autonomii a vyšší podíl na příjmech z přírodního bohatství svého regionu. Kromě nich jsou v oblasti aktivní také islámští radikálové.
 

tn.cz / ČTK / anš