Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.3. 2012 16:56

Řidič vyměňoval DVD, říkají děti, které přežily nehodu

Děti, které přežily tragickou nehodu na jihu Švýcarska, tvrdí, že se řidič těsně před strašlivým nárazem do zdi tunelu pokoušel vyměnit DVD v přehrávači. Rodiče obětí se byli podívat na místo neštěstí. Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi příčiny havárie.

Školáci, kteří obrovskou tragédii, kekteré došlo v noci na středu přežili a vyvázli "jen" se zraněními, řekli nemocničnímu personálu, že řidič několik okamžiků před nehodou zkoušel vyměnit DVD v palubním přehrávači, informoval portál belgického deníku Het Laatste Nieuws.
 

"Zraněné děti to řekly svým rodičům a lékařům v nemocnici," píše deník a tvrdí, že "učitel Frank Van Kerckhove vytáhl DVD několik vteřin před nehodou. Moment nepozornosti mohl vést ke ztrátě kontroly nad řízením".
 

Mluvčí švýcarské policie Renato Kalbermatten to ale označila za spekulaci. Kamerový systém z tunelu nezaznamenal pohyby řidiče, které by nasvědčovaly, že pouští DVD.
 

Švýcarští představitelé sdělili, že tělo řidiče zatím zůstane v zemi, aby lékaři mohli provést analýzu jeho zdravotního stavu před nehodou. Chtějí zjistit, zda netrpěl nemocí, která mohla havárii způsobit.
 

S dětmi, které neštěstí nepřežily, se ve čtvrtek loučili jejich nejbližší. Rodiny nejprve pomohly s identifikací těl v márnici. Poté se rozhodly podívat na místo nešťastné události, kam položily kytice i zprávy pro zesnulé.

 

Zdrcení rodiče navštívili místo nehody:


 

"Na žádost rodičů jsme zorganizovali návštěvu místa nehody," potvrdil mluvčí místní policie. Dva autobusy pak rodiče odvezly zpět do hotelu.
 

Druhý den po nehodě se podařilo díky pomoci rodin identifikovat většinu obětí. Jejich těla by měla ještě v průběhu čtvrtka přepravit dvě vojenská letadla zpět do Belgie.

 

Švýcarští vyšetřovatelé zkoumají tři možné příčiny havárie. Počítají s poruchou vozu nebo jeho chybou, mezi důvody havárie se navíc objevila i možnost zdravotních komplikací řidiče.
 

"Dívaly se na mě živé i mrtvé děti," popsala horor Marielle

 

Záchranáře, policii a hasiče k tragédii zavolala motoristka Marielle, která jela za autobusem, kdyžl v dvoukilometrovém tunelu na silnici A9 narazil do zdi tunelu. U nehody, která je jednou z nejtragičtějších svého druhu, byla jako první.
 

"Viděla jsem přední sedadla namačkaná jedno na druhé, všude byla krev. Bylo jí strašně moc. Viděla jsem děti, které přežily, jak mávají, aby je zachránili. Bylo to příšerné. Umím si představit bolest, jakou teď prožívají rodiče. Kdyby to byly moje děti, nevím co bych dělala. Pořád vidím tváře těch dětí, jak se na mě dívají. Nevím ani, jestli se na mě dívaly živé nebo mrtvé. Bylo to hrůzné,“ popsala listu Mirror žena, sama maminka dvou dětí, která se z otřesného zážitku nemůže vzpamatovat a musela vyhledat pomoc psychologů.
 

PSALI JSME:

Tma, náraz a letící sedačky, popisuje dívka hrůznou nehodu
 

Tu vyhledalo i mnoho zasahujících záchranářů a dalších zkušených profesionálů, kteří na místě tragédie zasahovali. Shodují se na tom, že tak strašlivou nehodu ještě nezažili. Velitel záchranářů Alain Rittemer uvedl: "Tu apokalypsu si neumí nikdo představit.“

 

S dětmi se lidé loučili v Belgii i Švýcarsku


 
 

Dvaadvacet dětí, oba řidiči a další čtyři dospělí zemřeli na místě, čtyřiadvacet zraněných dětí bylo transportováno do nemocnic v Bernu a Lausanne, tři z nich jsou v komatu.
 

Mezi oběťmi bylo také sedm holandských dětí, protože školy jsou blízko hranic. Podle posledních informací čekají nejhorší zprávy rodiče a příbuzné dětí z Lommelu, protože právě jejich skupina zřejmě seděla v přední části autobusu. Rodičům se podle BBC dosud ozvalo jen 5 dětí z dvaadvaceti. 

 

S dětmi se před školami v Lommelu i Heverlee loučí spolužáci, příbuzní a další lidé:


 

hel TN.cz
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?