Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 12. 2013
hrozí kalamita

DĚSIVÉ VIDEO: Nejničivější orkán za 50 let, zasáhl i Česko! Už má čtyři oběti

Zdroj: APTN

Vítr dosahuje až 225 km v hodině, orkán Xaver už má čtyři oběti. Řádí v severním Německu, skandinávských zemích a Británii. Večer už zasáhl i Česko. Na celém severu Evropy byla zrušena řada vlakových a leteckých spojení, uzavřeny byly také školy.

Nejničivěji zatím řádí orkán v zahraničí, ale večer se přesně podle předpovědi přihnal i do České republiky. Mezi osmou a devátou večer tak například v Praze městská policie raději vyklidila prostor kolem vánočního stromu na Staroměstském náměstí.
 

Strážníci s bezpečnostní službou ohradili nebezpečnou zónu kolem stromu páskami a nikoho za ně nepouštějí. Praha už za sebou jednu neblahou zkušenost má - před několika lety zlomený vánoční strom na tomtéž místě těžce zranil britského turistu. Ten pak na městu vysoudil odškodné.
 

Spadne vánoční strom?
Zdroj: TN.cz

 

Spadne vánoční strom?
Zdroj: TN.cz

 

Kromě toho v Praze popadaly stromy na okraji Stromovky. A to tak nešťastně, že poškodily troleje tramvají. Navíc v místě točny, takže tahle nehoda přerušila některé tramvajové linky. Odstranit popadané stromy hned vyrazili hasiči dopravního podniku.
 

Kvůli sněžení je zhruba od 21:00 uzavřena pro nákladní dopravu silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu Harrachov do Polska. Znovu průjezdná bude zřejmě až ráno, řekl dispečer společnosti Eurovia, která údržbu hlavních tahů v Libereckém kraji zajišťuje. "Před Desnou visí asi deset kamionů a nemohou vyjet. Pro osobní dopravu omezení neplatí," uvedl.
 

Silný vítr, před nímž varovali meteorologové, přidělal dnes večer ve středních Čechách práci hasičům. Vyjíždějí k popadaným stromům, více zasažena je západní část regionu, řekla mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. Napilno mají i energetici, na některých místech kraje jsou totiž hlášeny výpadky proudu.
 

"Výjezdů je samozřejmě více než jindy, protože padají stromy. V každém okrese jsou to ale spíše jednotlivé případy," uvedla Kostková kolem 21:30. Kromě stromů vichr během večera porazil třeba lampu nebo strhl střešní krytinu.
 

Na některých místech nefunguje elektřina, potíže jsou hlášeny například na Křivoklátsku. "Od půl osmé jsme potmě," řekla obyvatelka Bratronic na Kladensku.
 

Silný vítr má v Česku kulminovat kolem půlnoci a pak v pátek. Okraj bouře Xaver, který nyní řádí na severu Evropy, se v ČR projeví hlavně na horách v severní polovině území, kde může rychlost větru dosáhnout v nárazech až 108 kilometrů za hodinu. 

Ale třeba ve Skotsku jsou následky orkánu mnohem horší. Byly přerušeny dodávky elektřiny až do 100.000 domácností, zcela byla zastavena železniční doprava a odvolána byla řada letů. Na skotské vysočině naměřili nebývale silný vichr dosahující v nárazech rychlosti 229 kilometrů v hodině a extrémní počasí si vyžádalo uzavření množství silnic a mostů. 

Při dopravní nehodě západně od Edinburghu zahynul řidič kamionu a čtyři lidé utrpěli zranění, když ho vichr převrátil na několik aut. Centrální vlakové nádraží ve městě Glasgow muselo být dnes evakuováno, když trosky prorazily sklo ve střeše nádražní budovy. Meteorologové se obávají na pobřeží největších vln za posledních 60 let, to nejhorší by mělo teprve přijít. Podle policie další muž zahynul v Retfordu v parku severoanglickém hrabství Nottinghamshire, kde na něj spadl strom.

 

 

 

Další dva lidé zemřeli na moři. Dva námořníci spadli přes palubu do moře u Švédska, informovala Česká televize. Prý na sobě neměli ani záchranné vesty.


Do Česka silný vichr dorazil už ve čtvrtek po 17. hodině. Nejhůře bude od noci na pátek do sobotního poledne. Nejvíce zasažené budou kraje Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Olomoucký a Moravskoslezský.

 

"Česko má před sebou větrný konec týdne, bude foukat silný západní vítr 10 až 15 m/s s nárazy 90 km/h, na hřebenech hor 130 km/h, tj. intenzity orkánu Xaver. Větrné počasí bude doprovázet sněžení, takže se v horských oblastech budou tvořit sněhové závěje a tzv. bílá tma s nulovou dohledností. Ochladí se a naši pocitovou teplotu bude snižovat silný vítr až o -10 °C," uvedla Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

 

Bouře postupující z Atlantického oceánu od Grónska směrem na východ rovněž žene do Evropy arktický vzduch a i v nižších polohách je možno očekávat sněžení.

 

Mapa větru
Zdroj: Meteopress

 

Britské úřady oznámily, že kvůli bouři, kterou v Německu označují Xaver, ve Švédsku Sven a v Dánsku Bodil, bude dnes zdvižena protipovodňová bariéra na Temži určená k ochraně Londýna.

 

V jihošvédském kraji Skane od dnešního rána nefungují žádné vlakové spoje a značná omezení jsou také v dánské železniční dopravě. Některé spoje budou zřejmě obnoveny až v sobotu dopoledne. Pokud bude bouře hodně silná, mohl by podle dánské tiskové agentury Ritzau být uzavřen i most přes úžinu Öresund, který spojuje Dánsko a Švédsko. Běsnění živlu zřejmě nebude ušetřena ani dánská metropole Kodaň, kde se jeho dopad čeká dnes večer.
 

Na severu Německa může být orkán Xaver podle agentury DPA nejsilnější bouří od roku 1962, při které zahynulo 300 lidí. Trajektové společnosti již zrušily některé spoje na německé ostrůvky ležící v Severním moři, podobně jako byl zrušen spoj na švédský ostrov Bornholm.
 

V Dolním Sasku a na západním pobřeží Šlesvicka-Holštýnska bylo na dnešek v mnoha školách odvoláno vyučování. Uzavřeny jsou dnes také vánoční trhy ve velkých severoněmeckých městech jako Hamburku, Kielu a Lübecku. Úřady rovněž vyzvaly občany v rizikových oblastech, aby během bouře nevycházeli z domu a i po jejím odchodu se vyhýbali lesům. I v Německu a v Británii se kvůli bouři předpokládají výpadky v železniční dopravě.
 

Podle meteorologů by Xaver v severním Německu mohl řádit až do pátku a mohl by způsobit větší škody než bouře Christian, která na severu Evropy v říjnu porážela stromy, odnášela střechy a vyžádala si 16 mrtvých. Přílivové vlny mohou na severu Německa dosáhnout až deseti metrů.

 

hel TN.cz