Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.1. 2012 15:27

Důchodce koupil dříví na zimu. Našel v něm 80 samopalů!

Opravdu překvapený musel být ruský důchodce, který si jako zimní otop pořídil hromadu dřevěných bedýnek. Když s nimi chtěl začít topit, objevil v nich skoro osmdesát ufnkčních samopalů Kalašnikov i s více než dvěma stovkami zásobníků.

Sedmapadesátiletý obyvatel vesnice v ruském Udmurtsku nalezl zbraně a munici ve více než 60 bednách, které koupil za 500 rublů (asi 300 korun). Všechny útočné pušky, které byly vyrobeny v letech 1959 až 1960, byly plně funkční.
 

Překvapený důchodce nález okamžitě nahlásil na policii, která se do případu promptně pustila. V rámci vyšetřování se pak policisté vydali až na tisíc kilometrů vzdálenou skládku na Uralu. Předpokládali tam nález dalších zbraní.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

 
Vyšetřování ukázalo, že šlo skutečně jeden velký omyl, byť zároveň dokládá nízké zabezpečení proti podobným případům. Únik takového množství zbraní zavinil řidič kamionu soukromé společnosti, který samopaly převážel k likvidaci.

ČTĚTE TAKÉ:
Kalašnikov. Legenda mezi zbraněmi oslavila šedesátku

 

Řidič chtěl vydělat, a tak prodal dřevěné bedny zmiňovanému důchodci na otop. O zbraních nic nevěděl a domníval se, že bedny jsou prázdné.
 

Ministerstvo obrany poslalo kalašnikovy do nedaleké zbrojovky Izmaš, která se měla postarat o jejich zničení. "Zbraně dorazily do zbrojovky, která je měla zlikvidovat. Řidič Kamazu vezl zbraně na střelnici, ale cestou je prodal," uvedla policie.
 

Mluvčí zbrojovky Jelena Filatovová uvedla, že zbraně se po nálezu vrátily do zbrojovky. Dodala, že pozemek továrny opustily omylem. "Vyšetřování zjistí, co přesně se stalo," řekla.
 

Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má na starost ruský vojenský průmysl, řekl, že osobně dohlédne na vyšetřování případu. "Příští týden zajedu do Izmaše a budeme ve zbrojovce projednávat, jak se tohle mohlo stát," napsal na své facebookové stránce.
 

Nález zbraní pobouřil veřejnost. "Nedivím se, že Západ se bojí našich jaderných zbraní," komentoval Rogozinův příspěvek uživatel Oleg Zabara. "Ne proto, že je máme, ale proto, že by na ně mohly spadnout omylem stejně, jako omylem přišel tenhle muž k samopalům."
 

Podobné případy nejsou v Rusku neobvyklé. Zbrojní průmysl v zemi, která je druhý největší světový vývozce zbraní, se často potýká s nedbalostí. Ta stála i za požárem muničního skladu v Udmurtsku, k němuž došlo loni v červnu. Téměř 96 lidí utrpělo zranění a na 30 tisíc lidí muselo být evakuováno.
 

Útočná puška AK-47 z roku 1947 je dodnes celosvětově nejrozšířenějším samopalem a stále patří k výzbroji nejen ruských, ale i jiných zahraničních armád světa.

tn.cz / mediafax / gar