Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.2. 2012 11:41

Zraněné novináře se podařilo propašovat z Homsu do Libanonu

Britský fotograf Paul Conroy a francouzská novinářka Edith Bouvierová, kteří byli minulý týden zraněni během ostřelování syrského Homsu, jsou v bezpečí. Z obleženého města se je podařilo tajně propašovat do Libanonu.

Homs je centrem protivládního povstání na západě země. Už téměř měsíc ho ostřelují jednotky syrské armády. Minulý měsíc tam v provizorním tiskovém středisku zemřela americká novinářka Marie Colvinová a francouzský fotograf Rémi Ochlik.

 

Conroy, který společně s Colvinovou pracoval pro Sunday Times, byl na stejném místě s Francouzskou Bouvierovou zraněn.


PSALI JSME:

Dva západní novináře (†28 a †55) zabil granát při ostřelování v Sýrii

  

Od středy probíhala jednání o evakuaci zraněných novinářů a odvozu obou těl, na kterých se podílela Francie, Polsko i Červený kříž. Tyto pokusy o "oficiální" způsob evakuace ale selhaly. V úterý ráno se pak objevily informace nejmenovaného diplomatického zdroje, že Conroy je v Libanonu, kam se ho podařilo propašovat. Stejně tak se podařilo zachránit i francouzskou novinářku. Záchranu Bouvierové potvrdila syrská opozice. V úterý o tom informovala agentura Reuters.
 

V noci z pondělí na úterý do Homsu zamířili příslušníci elitní obrněné divize, které velí bratr prezidenta Bašára Asada Mahír. Situace v obléhaném městě se tak může ještě zhoršit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Syrské tanky dál útočí na povstalecký Homs, přes noc 47 mrtvých!


Sýrií už přes jedenáct měsíců zmítá povstání proti režimu autoritativního prezidenta Bašára Asada. OSN odhaduje, žena kontě povstání je 6200 mrtvých, stoupenci syrské opozice udávají více než 7600 obětí. Počet mrtvých každým dnem stoupá.

maš tn.cz / Mediafax