Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.1. 2012 21:21

Z Costa Concordie uniká tekutina, ministersvo chce vyhlásit poplach

Italská společnost Costa Crociere, která provozovala havarovanou loď Costa Concordia, viní z nehody kapitána. Záchranáři stále pohřešují 16 lidí. Záchranné práce navíc byly přerušeny.

Plavidlo uvízlé na skále je nestabilní. Kvůli vlnám se o několik centimetrů po útesu sesunulo.


Podívejte se na reportáž TV Nova

 

"Loď se posunula o devět centimetrů. Stáhli jsme všechny týmy, je nemožné pracovat. Podmínky jsou katastrofální," řekl Rodolfo Raiteri, šéf potápěčů italské Pobřežní stráže. odpoledne se však na vrak ještě vrátili.

 

Odpoledne však přišla další hrozba. Z lodi začalo něco téct. Zda je to palivo, se zjišťuje. Kolem lodi jsou stavěny norné stěny a ministerstvo chce vyhlásit stav nouze, aby zabránilo ekologické katastrofě.


Už šest potvrzených obětí

 

Italští hasiči objevili v noci na pondělí na palubě výletní lodi Costa Concordia tělo šesté oběti. Informuje o tom agentura ANSA.

 

Tělo muže našli na druhém můstku v části, kam nepronikla voda. Jde o cestujícího, na sobě měl záchrannou vestu. Jeho národnost zatím není známá. Počet obětí tak vzrostl na šest. Záchranáři dosud objevili těla dvou francouzských turistů, občanů Itálie a Španělska a člena posádky z Peru.

 

Podívejte se na záběry z lodi ve chvíli, kdy se začala potápět:

 

 

Panika na lodi

 

Panika, která vznikla na palubě havarované výletní lodě Costa Concordia, trvala několik hodin. Lidé se ve tmě tlačili, aby se mohli evakuovat, a muži odstrkovali ženy a děti, aby se jako první dostali k záchranným člunům, informuje v pondělí server deníku Daily Record s odvoláním na cestující.

 

Bývalý britský policista Edwin Gurd řekl, že v některých momentech hrozila smrt ušlapáním.

 

Další z britských cestujících, Ian Donoff, který byl na lodi Costa Concordia na svatební cestě, řekl, že on a jeho žena Janice z naklánějící lodi unikli po lanovém žebříku. Museli sešplhat z výšky čtyřpatrového domu do záchranného člunu.

 

Kapitánova vina

 

Společnost Costa Crociere tvrdí, že kapitán lodi Francesco Schettino udělal závažnou chybu, když loď kormidloval příliš blízko břehu. Po nehodě zanedbal standardní pohotovostní postupy.

 

"Loď plula příliš blízko břehu. Zdá se, že postup kapitána po nehodě se neshodoval s bezpečnostními nařízeními společnosti Costa Crociere," uvedla společnost.
Na lodi navíc došlo k selhání elektronických navigačních systémů.

 

PSALI JSME:

Ženy a dětí první, to na Concordii neplatilo, říkají přeživší

 

Plavební společnost vyjádřila nad nehodou "hlubokou lítost". Uvedla, že všichni členové posádky byli řádně vyškoleni ohledně bezpečnosti plavby a loď byla vybavena záchrannými vestami a lékarničkami.

 

Podívejte se na nedělní reportáž o trgaické havárii Concordie:

 

 

Italská prokuratura kapitána Schettina a prvního důstojníka Cira Ambrosia v sobotu zadržela. Oba muži jsou podezřelí z několikanásobného zabití a opuštění lodě v době, kdy byly životy cestujících ještě v ohrožení.

 

Výletní loď Costa Concordia v pátek večer narazila na útes poblíž ostrova Giglio u jižního Toskánska. Do trupu se dostala voda a plavidlo se začalo naklánět.

 

PSALI JSME:

Kapitán Concordie: Palubu jsem opustil jako poslední!

 

Na palubě 290 metrů dlouhé lodi bylo celkem 4232 lidí. Při nehodě zemřelo pět lidí - dva francouzští turisté, občané Itálie a Španělska a jeden člen posádky z Peru. Podle zdravotníku je dalších 64 lidí zraněno.

 

Záchranáři s pomocí psů hledají v troskách lodi 16 pohřešovaných pasažérů, přičemž naděje, že je najdou živé, s postupujícím časem slábne.

muf tn.cz / mediafax / hru