Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.11. 2010 12:54

FOTO: SMRT na festivalu! Dav UŠLAPAL 375 lidí!

V tlačenici během vodního festivalu ve městě Phnompenhu v pondělí zemřelo nejméně 375 lidí. Dalších zhruba 755 lidí utrpělo zranění, informovala v úterý agentura Reuters.

Premiér Hun Sen prohlásil, že nehoda je nejhorším neštěstí od doby, kdy kambodžské obyvatelstvo masakrovali Rudí Khmerové. "Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodinám všech obětí," řekl.

 

Záchranáři z místa neštěstí i premiér už dříve upozornili, že obětí může dál přibývat. Mezi oběťmi je podle kambodžských médií nejméně 240 žen.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Srbský prezident Tadič se omluvil za masakr dvou stovek Chorvatů

 

Každoročního třídenního festivalu se letos zúčastnily až tři miliony lodí. Neštěstí se stalo v tlačenici na mostě, který spojuje město s malým ostrovem, centrem oslav. Mnoho lidí zahynulo, když z úzkého mostu seskočili do řeky.

 

Tragédie se odehrála během poslední noci festivalu, když byl na Diamantovém ostrově koncert. Areál byl podle svědků přeplněný.

 

Policisté a zdravotníci nyní odnášejí těla a snaží se pomoct zraněným. Na místě je mnoho sanitek.

 

Vodní festival je tradiční svátek v jihovýchodní Asii. Jeho účastníci slaví konec období dešťů a děkují řece Tonle Sap za ryby a vláhu pro jejich pole.

 

Kromě toho se během symbolického očistného rituálu navzájem polévají vodou. Voda podle tradice odplaví vše špatné. Součástí oslav jsou také ohňostroje a oblíbené závody lodí.

 

Masová úmrtí v davu jsou spojena nejčastěji s náboženskými svátky či sportovními událostmi. Příčinou bývá většinou panika, která vede k ušlapání či udušení.

 

Během tradiční muslimské pouti hadždž zemřelo v roce 1990 v tunelu v údolí Míná poblíž saúdskoarabského města Mekka 1 426 lidí. Oběti na životech v řádu desítek nebo stovek si u údolí Míná vyžádaly také pouti v letech 1994, 1998, 2004 a 2006.

 

Panika, která vypukla v roce 2001 po fotbalovém zápase na stadionu v ghanském hlavním městě Accra, si vyžádala 126 obětí na životech.

 

Na stadionu ve filipínském hlavním městě Manila zemřelo v roce 2006 v třicetitisícovém davu 74 lidí. Shromáždění se snažili probojovat do televizní show.

 

Panika v hinduistické svatyni v indickém státě Rádžastán v roce 2008 způsobila smrt 224 věřících.

tn.cz / Mediafax / ČTK