Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.7. 2010 20:53

Fidel Castro pózoval fotografům. Obává se války

Bývalý kubánský diktátor Fidel Castro, který strávil poslední čtyři roky v ústraní, se opět objevil na veřejnosti.

Castro se podle kubánských médií zúčastnil sobotní akce ve městě Artemis, na které si město připomnělo pondělní 57. výročí počátku revoluce na Kubě, informuje v neděli agentura Reuters.

Za poslední dva týdny jde již o pátou veřejnou akci, na které se třiaosmdesátiletý Castro objevil. Bývalý vůdce v sobotu opustil Havanu a odjel do 60 kilometrů vzdáleného města Artemis, kde se zúčastnil oslav připomínajících 57. výročí zahájení kubánské revoluce, které Kuba oslaví v pondělí.

Castro vzdal hold rodákům z města Artemis, kteří zemřeli při útoku na kasárny Moncada v Santiagu de Cuba 26. července 1953. Tato akce vedená Castrem měla zahájit povstání za svržení proamerického režimu, přestože byla neúspěšná, je považována za počátek kubánské marxistické revoluce.

Castro, který měl na sobě sportovní kalhoty a olivově zelené tričko, v sobotu opět varoval před válkou. Svět je podle něj ohrožen spojenectvím USA a Izraele proti Íránu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Fidel Castro se poprvé po čtyřech letech objevil v televizi

 Kubánský "El comandante" zmizel z očí veřejnosti v roce 2006, kdy prodělal operaci tlustého střeva. Vedení země předal svému mladšímu bratrovi Raulovi a rojily se spekulace o jeho vážném zdravotním stavu.

Fidel Castro se na titulní stránky kubánských médií vrátil v červenci, nejprve navštívil Národní centrum pro vědecký výzkum, poté následovalo vystoupení v televizi s projevem o hrozící válce. O den později promluvil na ekonomickém fóru a minulý týden navštívil Kubánské národní akvárium.

Podle agentury Reuters je možné, že Castrovo "zmrtvýchvstání" má zakrýt ústupky kubánské vlády vůči opozici.

tn.cz / Mediafax