Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.7. 2010 10:29

VIDEO: Fidel Castro se poprvé po čtyřech letech objevil v televizi

Kubánský vůdce Fidel Castro se v úterý poprvé od roku 2006 objevil v televizi. Jak informuje stanice BBC, mluví již velice pomalu.

Třiaosmdesátiletý Castro hovořil v diskusním pořadu Kulatý stůl (Mesa redonda) o krizi na Blízkém východě. Mluvil sice pomalu a s pauzami, zjevně se však zotavil ze své nemoci a těší se dobrému zdraví.


Již o víkendu se v tisku objevily jeho fotografie, které dokazují, že je v pořádku. V poslední době se výjimečně objevovaly jeho fotografie ze schůzek se státníky. V červnu a v září 2007 se také objevily videozáznamy.


Podle reportéra BBC Michaela Vosse může jeho náhlý návrat být míněn jako signál, že je Fidel Castro stále součástí rozhodovacího procesu na Kubě, ačkoli nyní vládne jeho bratr Raúl.


Od roku 2006, kdy podstoupil operaci žaludku a střev, se Castro distancoval od společenského života. Úplně v ústraní však nezůstával. Jeho články se pravidelně objevovaly v kubánském tisku, přijímal u sebe návštěvy zahraničních politiků a prominentů.


Kubu vedl 49 let od převzetí moci během revoluce v roce 1959. Před dvěma lety předal vládní otěže svému bratrovi Raúlovi.

 

Mediafax
Reklama