Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 8. 2010

Fidel Castro slaví 84. narozeniny

Vůdce kubánské revoluce, bývalý kubánský prezident Fidel Castro slaví v pátek 84. narozeniny. Po dlouhé nemoci se nedávno znovu zapojil do veřejného života.

Od roku 2006, kdy podstoupil chirurgický zákrok, se Castro distancoval od společenského života. Úplně v ústraní však nezůstával. Jeho články se pravidelně objevovaly v kubánském tisku, přijímal u sebe návštěvy zahraničních politiků a prominentů.
 

V poslední době se jeho zdravotní stav natolik zlepšil, že se objevil vůbec poprvé po několika letech na veřejnosti. Stalo se tak v první polovině července, kdy navštívil kubánské Národní centrum pro vědecký výzkum (CNIC).
 

PSALI JSME:

Castro promluvil v parlamentu. Varoval před USA
 

Poté se zúčastnil celé řady akcí včetně sledovaného politického pořadu Kulatý stůl, v němž varoval, že případná vojenská agrese Spojených států vůči Íránu „rozpoutá jadernou válku“.
 

Na počátku srpna Castro vystoupil na zasedání parlamentu, který se sešel na jeho žádost. Bývalý lídr v projevu opět varoval před hrozbou globální jaderné války, kterou údajně chtějí vyprovokovat Američané svými opatřeními proti Teheránu.
 

Castro kromě toho v srpnu osobně představil první díl svých obsáhlých pamětí. Autobiografie s názvem Strategické vítězství (La victoria estratégica) na 896 stranách popisuje zejména události předcházející Castrovu nástupu k moci.
 

Vlády se ujal v roce 1959, kdy sesadil diktátora Fulgencia Batistu.
 

Někdejší kubánský vůdce překvapil řadu analytiků tím, že se po svém návratu příliš nevyjadřuje k vnitrostátním záležitostem. Jeho země se přitom v současné době ocitla v tíživé ekonomické situaci, kterou mnoho odborníků hodnotí dokonce jako vůbec nejhorší za mnoho let.
 

Politologové se nedokážou shodnout na důvodu, proč Fidel nekomentuje politickou situaci na Kubě a přednost dává zahraničím tématům.
 

Někteří experti se přiklání k tomu, že stárnoucí vůdce ztratil svůj někdejší vliv, jiní to naopak přisuzují neshodám s jeho bratrem Raúlem, kterému před dvěma lety předal vládní otěže. Řada dalších naopak tvrdí, že se Fidel nechce bratrovi míchat do jeho záležitostí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax