Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 7. 2010

Fidel Castro znovu na veřejnosti, navštívil obří akvárium

Bývalý kubánský diktátor Fidel Castro, který strávil poslední čtyři roky v ústraní, se v posledních dnech již čtyřikrát objevil na veřejných akcích.

Někdejší revoluční vůdce ve čtvrtek navštívil Kubánské národní akvárium, informovala v pátek agentura Reuters. Prošedivělý Castro ve sportovním oblečení sledoval show s delfíny a rozprávěl s ošetřovateli zvířat i turisty v areálu.

 
Třiaosmdesátiletý Castro během návštěvy ochotně pózoval fotografům a vyjádřil se k aktuální politické situaci. "Svět se zmítá mezi dvěma tragédiemi - válečnou a enviromentální," prohlásil. Castro v posledních týdnech varoval před válkou již několikrát. Svět je podle něj ohrožen spojenectvím USA a Izraele proti Íránu.
 
PODÍVEJTE SE
Castrovo vystoupení v televizi
 
 
Castro je přesvědčený, že Izraelci a Američané rozpoutají atomovou válku, aby zastavili íránský jaderný program, jehož cílem je podle nich výroby jaderné zbraně. Kubánský "El comandante" zmizel z očí veřejnosti v roce 2006, kdy prodělal operaci tlustého střeva. Vedení země předal svému mladšímu bratrovi Raulovi a rojily se spekulace o jeho vážném zdravotním stavu.
 
Od minulého týdne se Fidel Castro vrátil na titulní stránky kubánských médií. Podle agentury Reuters je možné, že Castrovo "zmrtvýchvstání" má zakrýt ústupky kubánské vlády vůči opozici. Ve středu, kdy se Castro objevil poprvé, totiž byla zveřejněna dohoda mezi komunistickou vládou a katolickou církví o propuštění 52 politických vězňů.
 
PSALI JSME:
 
V pondělí revoluční vůdce vystoupil v televizi s projevem o hrozící válce a o den později promluvil na ekonomickém fóru. Web www.cubadebate.cu popisuje, jak Fidela Castra okouzlili delfíni. Obdivoval také trenéry, kteří se potápěli se zvířaty a dokázali vydržet pod vodou dlouho bez nadechnutí.

Mediafax
Reklama