Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 10. 2010

Filipíny ohrožuje tajfun Megi

Tajfun je nyní asi 980 kilometrů od filipínského ostrova Luzon a před tím než zasáhne Filipíny by měl ještě zesílit.

Tajfun Megi, jehož větry dosahují rychlosti 85 kilometrů v hodině, míří k filipínskému ostrovu Luzon. Meteorologové očekávají, že tajfun Filipíny zasáhne v neděli, informuje v sobotu agentura Reuters.


Tajfun Megi se nachází asi 980 kilometrů východně od filipínského ostrova Luzon a pohybuje se rychlostí 20 kilometrů v hodině.


Podle meteorologů by měl tajfun ještě předtím, než zasáhne Filipíny, zesílit. „Bude to nejsilnější tajfun, který zemi v letošním roce doposud zasáhl,“ uvedl filipínský meteorolog Nathaniel Servando.


Megi na Filipíny přinese prudké deště a silný vítr dosahující rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Záchranáři, včetně vojáků, policistů a hasičů, jsou kvůli blížícímu se tajfunu v pohotovosti. Úřady očekávají, že tajfun způsobí záplavy a sesuvy půdy.


Podle Servanda by se tajfun Megi mohl vyrovnat síle tajfunu Ketsana, který Filipíny zasáhl v září loňského roku. Bouře Ketsana v Manile způsobila nejhorší záplavy za 40 let.


Tajfuny a bouře zasahují Filipíny pravidelně. V červenci se přes Filipíny přehnal tajfun Conson, který si vyžádal 102 lidských životů.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / Mediafax