Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.4. 2014 11:51
Ruská rozpínavost

Finové mají strach! Putin nás chce obsadit, tvrdí

Ruská armáda
Zdroj: isifa.com

Finové se po nedávné anexi Krymu bojí, že Rusko bude chtít obsadit i část jejich země. I proto chtějí vytvořit, ačkoliv jsou neutrálním státem, vojenskou alianci se Švédskem. S rozpínavostí Ruska mají totiž své zkušenosti z minulosti.

Finové mají strach, že Rusko by je mohlo vojensky napadnout. 54 procent dotázaných Finů proto souhlasí s vytvořením vojenské aliance se Švédskem. Vedou je k tomu nedávná slova bývalého poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Andreje Illarionova. Podle něj by totiž mohl Putin zatoužit získat zpět Finsko, o které Rusko přišlo v roce 1917.
 

Poté, co se v Rusku dostali k moci bolševici, totiž Finové využili šance a vyhlásili samostatnost. Tu dokonce uhájili i v letech 1939 až 1940, kdy je tehdejší Sovětský svaz napadl bez vyhlášení války. Po několika měsících bojů obě strany podepsaly mír. Finové se museli vzdát některých oblastí na Karelské šíjí a na severu ztratilo přístup k moři.
 

Během let 1941 až 1944 se Finové snažili získat ztracené oblasti zpět, proto postavili na stranu nacistického Německa. Bylo to ale vyloženě z pragmatických důvodů, Německo považovali za menší zlo než Sovětský svaz. Území ale už nezískala. Po skončení druhé světové války se pak Finsko stalo neutrální zemí.
 


Když se podíváme do historie, tak Finové se švédskou armádou už v minulosti "spolupracovali". V letech 1352 až 1808 totiž bylo Finsko součástí Švédska a Finové tvořili část švédské armády.

tn.cz / hmr