Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 6. 2012
chytře proti cenzuře

Google pomůže Číňanům obcházet státní cenzuru na internetu

Google končí v Číně
Zdroj: oficiální zdroj
Takto se před dvěma lety loučili Číňané s Googlem, když na protest proti čínské cenzuře přesunul svůj vyhledávač do Hongkongu

Google vytáhl do boje proti čínské cenzuře. Nabízí čínským uživatelům nový způsob, jak při vyhledávání na internetu obejít cenzuru tamního režimu.

Google se s čínskou cenzurou poprvé střetl v roce 2010, kdy na protest proti blokování připojení přesunul svůj vyhledávač do Hongkongu.
 

Teď  pomůže Číňanům cenzuru jejich režimu obcházet. "Během několika posledních let jsme dostávali řadu zpráv, že vyhledávání pomocí Googlu je v Číně nekonzistentní a nespolehlivé. V našich systémech jsme nenašli žádný problém. Všimli jsme si ale, že výpadky připojení souvisí s vyhledáváním určitých klíčových slov,“ napsala společnost na svém oficiálním blogu.
 

Hláška "stránka nedostupná“ se Číňanům na monitorech objevovala zpravidla tehdy, pokud do vyhledávače zadali nějaké politicky citlivé slovo. Cenzura je navíc potrestala ještě několikaminutovým přerušením připojení na internet.
 

Google nyní bude své uživatele u problematických vyhledávání na riziko upozorňovat. Namísto zakázaných slov a znaků jim zároveň nabídne bezpečnou alternativu.
 

Programátoři Googlu prozkoumali 350 000 nejčastěji vyhledávaných dotazů v Číně. Ačkoli společnost ve své inovaci výslovně nehovoří o cenzuře, v praxi nastává většina problémů s vyhledáváním právě v případech politických témat.

[IMAGEBOX_967641]Google představil fantastické brýle s kamerou a internetem! PODÍVEJTE SE, jak fungují[IMAGEBOX_967641]
 

Číňané tak například nemohli na internetu najít nic, co zahrnovalo znak „ťiang“. Sám o sobě znamená „řeka“, jde ale také o běžné příjmení. Když se loni šířily zvěsti o smrti bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina, zablokovali cenzoři veškerá vyhledávání s tímto znakem, což se dotklo i zcela nepolitických dotazů, například ohledně řeky Jang-c'-ťiang.

tn.cz / mediafax / gar
Reklama