Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 10. 2009

Gorbačov si potřásl ruku s Kohlem. Sjednotitel SRN na vozíku

Na sobotní vzpomínkové akci ke 20. výročí pádu Berlínské zdi se sešli i Michail Gorbačov, Helmut Kohl a George Bush starší.

Slavnosti pořádané Nadací Konráda Adenauera se zúčastnilo na 1800 lidí, kteří spolu s někdejšími státníky zavzpomínali na pád Berlínské zdi 9. listopadu 1989 a na sjednocení Německa.


"My Němci ve své historii nemáme moc věcí, na které můžeme být pyšní. Ale máme veškeré důvody k tomu, abychom byli pyšní na německé znovusjednocení,“ prohlásil na vzpomínkové akci devětasedmdesátiletý Kohl, který zastával úřad kancléře Západního Německa a pak sjednoceného Německa v letech 1982 až 1998. Kohl se objevil poprvé na veřejnosti na invalidním vozíku.
 


Přijel i Bush starší


Opětovné shledání Kohla s Gorbačovem a Bushem odstartovalo týden oslav k dvacetiletému výročí pádu Berlínské zdi, které uskuteční v hlavním městě Německa.


"Mám radost z toho, že jsem tu s mými bývalými kolegy,“ prohlásil pětaosmdesátiletý Bush, který se neubránil ani diplomatické zdrženlivosti a během dvouhodinové ceremonie v divadle na Friedrichstrasse střídavě jednou rukou objímal Gorbačova a Kohla.


Všichni tři se shodli na tom, že klíčovou roli v ukončení studené války hráli především obyčejní lidé a to, že se změnil způsob jejich myšlení.


Lidé hrdiny a uznání pro Gorbačova


"Právě lidé byli těmi hrdiny. My tři si nechceme přisuzovat úspěchy generací, které nám předcházely,“ prohlásil Gorbačov, který se těší daleko větší popularitě právě v Německu než v rodné zemi.


Řada Rusů ho viní z rozpadu Sovětského svazu, jiní naopak z toho, že chtěl SSSR zachovat a neudělal dost pro demokratizaci země.


"Nemám nejmenší pochybnosti, že se Michail dočká u historiků uznání za jeho výjimečnou vizi, neutuchající oddanost a otevřenost vůči reformám i přes snahy těch, kteří odmítali změnu a ignorovali výzvu dějin,“ ocenil Bush podíl Gorbačova na událostech vedoucích k ukončení studené války.


První a zároveň i poslední sovětský prezident se na slavnostní akci spolu se svými kolegy zamyslel nejen nad minulostí, ale i nad budoucností a Spojeným státům poradil, že potřebují reformovat.


"Amerika také potřebuje perestrojku. Hodně věcí nyní závisí na Americe, musí dokázat své vedoucí postavení,“ doporučil Washingtonu strůjce sovětské perestrojky.

tn.cz / Mediafax