Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 2. 2013
vojenská pomoc

Hollande: Francouzská operace v Mali ještě neskončila

Vojáci (ilustrační foto)

Francouzská intervence v Mali ještě neskončila, nicméně už brzy štafetu přeberou africké země. V Mali to dnes prohlásil francouzský prezident François Hollande.

Několikahodinovou návštěvu bývalé francouzské kolonie zahájil ve starobylém městě Timbuktu, odkud se maliské armádě za podpory francouzských jednotek před šesti dny podařilo vytlačit islamistické povstalce, a pokračoval do hlavního města Bamaka. Na obou místech se Hollande setkal s nadšeným a vřelým přijetím místních obyvatel.


"Od 11. ledna jsme vykonali dost práce, která ještě není úplně dokončena. Potrvá to ještě několik týdnů, ale naším záměrem je předat štafetu (africkým jednotkám)," dodal Hollande. Zároveň podle agentury AFP vyloučil riziko, že by francouzské jednotky zabředly do maliské krize a setrvaly v této západoafrické zemi příliš dlouho. Hollande přijel do Mali v doprovodu ministrů obrany, zahraničí a rozvoje.


Na osvobozování Timbuktu se podílelo asi 800 francouzských vojáků včetně stovek parašutistů, kteří provedli výsadek v dunách kolem města. Hollande nejprve zamířil do velké mešity, kde ho uvítali městští hodnostáři, a pak pro něj byla připravena vojenská přehlídka. Ve městě zařazeném na seznamu světového dědictví UNESCO navštívil i knihovnu se starými rukopisy vypleněnou rebeli a zdůraznil, že je potřeba Timbutu řádně chránit, aby mohlo i nadále "zářit" jako kulturní poklad pro celý svět.

 

Jsme povinni podporovat obyvatele Mali


Prozatímní maliský prezident Dioncounda Traoré během setkání s Hollandem francouzským vojákům poděkoval za jejich "výkonnost" a profesionalitu", které umožnily osvobodit obyvatele na severu Mali žijící pod nadvládou "barbarství a tmářství".


"Jsme povinni podporovat obyvatele Mali, dokud nezískají zpět svoji úplnou nezávislost. Uděláme to s Afričany," dodal Hollande později na setkání s novináři. Na dotaz, kdy se začnou francouzští vojáci stahovat z Timbuktu uvedl: "Na předání je dost brzy."


Hollande se všude setkal se vřelým přijetím a oslavami a nápisy a výkřiky jako "Děkujeme Francie". S jeho návštěvou však byla spojena i přísná bezpečnostní opatření. Doprovázeli ho silně ozbrojení francouzští i místní vojáci v obrněných vozech i cvičení psi, kteří hledali výbušná zařízení.

 

Co se stane po odchodu?


Francie na žádost maliské vlády zahájila před třemi týdny spolu s maliskými vojáky ofenzivu proti islámským radikálům na severu Mali. Navzdory úspěchu této operace se ale mnozí obávají, co se stane, jakmile Francouzi opět odejdou. Navíc radikálové zřejmě nebyli poraženi, ale pouze se stáhli do obtížně přístupných horských a pouštních oblastí.


Nadšení z osvobození severního Mali od islamistů také kalí obvinění skupin na ochranu lidských práv, podle nichž si Francouzi vedená ofenziva vyžádala civilní oběti při náletech a etnických represích maliských vojáků.


Zdroje v mauritánském hlavním městě Nuakšottu podle agentury AFP oznámily, že v souvislosti s bojovými operacemi maliských a francouzských jednotek uprchlo do Mauritánie ze severních oblastí Mali za uplynulý týden téměř 9000 Malijců. Tuto informaci však nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Podle údajů OSN od zahájení francouzské intervence v Mali 11. ledna se uchýlilo do sousedních zemí, zejména Mauritánie a Burkiny Faso, téměř 18.000 Malijců. Od loňského vypuknutí krize v této zemi uprchlo do sousedních zemí téměř 150.000 Malijců a téměř čtvrt milionu lidí jsou uprchlíky ve vlastní zemi.
 

tn.cz / ČTK / anš