Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.2. 2012 10:54

Indonésané vyhostí Čecha, který fotil demonstraci

Indonéský přistěhovalecký úřad deportuje českého turistu, zatčeného v provincii Západní Papua za to, že fotografoval demonstraci za nezávislost této oblasti na Indonésii.

Pětatřicetiletého Petra Zámečníka zatkli policisté ve středu ve městě Manokwari, 400 kilometrů východně od potápěčského letoviska Raja Ampat.


Šéf přistěhovaleckého úřadu Bambang Permadi řekl, že Čech je vyhoštěním potrestán za porušení indonéských zákonů. Připustil, že Zámečník netušil, čeho se dopouští. "Nevěděl, že svým jednáním porušuje zákony. Ocitl se na špatném místě ve špatný čas," řekl. Zámečník bude ze země deportován patrně v pátek. Informaci ve čtvrtek přinesl indonéský portál Kompas.

 

PSALI JSME:

Indonésané zatkli Čecha! Fotil si demonstrace


Čech fotografoval demonstranty ve středu odpoledne místního času, kdy pochodovala k sídlu místní správy stovka melanéských Papuánců, kteří požadovali nezávislost Papuy.


Indonésie má přísná vízová pravidla pro cizince a zvlášť zahraniční novináře cestující do Papuy. Před dvěma lety odtud deportovali dva francouzské novináře za to, že filmovali demonstraci mimo povolené oblasti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Deportace čtyř českých novinářů z Izraele. Byli u střelby na lodi


Papua je největší provincií Indonésie, rozkládá se na většině západní části ostrova Nová Guinea v sousedství Papuy-Nové Guiney.


Původně nizozemská kolonie získala v 60. letech nezávislost, okamžitě ale byla připojena k Indonésii. Připojení potvrdilo referendum v roce 1969. V roce 2003 byla od Papuy oddělena její západní část, což vyvolalo protesty místních obyvatel.

maš tn.cz / Mediafax