Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.12. 2011 11:21

Irák opustil poslední americký voják! VÁLKA V DATECH

Po devíti letech a 800 utracených miliardách dolarů se z Iráku stáhli poslední američtí vojáci. Téměř 4500 se však z Iráku už nevrátí. Podivná a vleklá válka je konečně u konce. Svrhla diktátora Saddáma Husajna, ale nikdy se nenašli biologické a chemické zbraně, které byly záminkou invaze.

Američané ve čtvrtek 15. prosince 2011 formálně ukončili vojenskou anabázi v Iráku. Stáhli a srolovali vlajku s hvězdami a pruhy na svém velitelství u Bagdádu. V neděli opustil zemi poslední voják americké armády.

Byla to tečka za téměř devíti lety vojenského angažmá Ameriky v Iráku. Invazi do Iráku zahájili Američané za podpory Britů v noci na 20. března 2003. Cíl byl jasný: svrhnout režim Saddáma Husajna. To se také podařilo.

PSALI JSME:
Konec války! Američané stáhli vlajku v Iráku


Blamáží však skončilo pátrání po chemických a biologických zbraních. Argumentem, že je Saddám Husajn vlastní, přitom americká vláda invazi ospravedlňovala.

Zdůvodňovala ji také tím, že Saddámův režim je ve spojení s teroristickou sítí Al-Káida a může jí tyto zbraně předat. Jenže ani to se nepotvrdilo. Před pěti lety v rozhovoru pro americkou televizi CBS, v jednom ze svých pravdomluvných okamžiků, prezident George Bush přiznal: "Nejtěžší část mé práce bylo spojit Irák s válkou proti terorismu."

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O KONCI VÁLKYNa počátku mohl být vrchní velitel spokojen. Američané snadno porazili Saddámova vojska. Projeli zemí jako nůž máslem a dobyli Bagdád.

CO DÁL?

Po několika měsících propukly sektářské boje, které přerostly v občanskou válku. Z Američanů si povstalci udělali živé terče. Iráčané je v zemi nikde jako osvoboditele nevítali a jako osvoboditele je ani nevyprovází.

PSALI JSME:
Američané se stahují z Iráku! Po devíti letech


Někteří z amerických vojáků přesto Irák opustí se slzami v očích. Budou to ti, kteří v zemi ztratili spolubojovníky a přátele. Deník Washington Post na svém webu Faces of Fallen píše, že od počátku invaze v Iráku zahynulo 4474 amerických vojáků.

Krváceli však hlavně Iráčané. Podle webu Iraq Body Count počet iráckých obětí války přesáhl hranici 90 000.

"Tato dlouhá válka byla pro Američany těžkým břemenem," prohlásil prezident Barack Obama. Američané odcházejí z Iráku bez poct. Nevyprovází je špalíry Iráčanů s americkými vlaječkami. Americká přítomnost je pro Iráčany připomínkou bolestivého období v dějinách země.

Také Amerika si vydechne. Uleví se nejen rodinám vojáků, ale i vládní pokladně. Měsíc iráckého angažmá stál před čtyřmi lety Spojené státy více než 7 miliard dolarů.

KLÍČOVÁ DATA AMERICKÉHO TAŽENÍ V IRÁKU

20. BŘEZNA 2003
Američané se spojeneckými jednotkami zahajují invazi do Iráku. Dali jí kódové označení Irácká svoboda.

9. DUBNA 2003
Američané dobývají Bagdád. Strhávají sochu Saddáma Husajna. Vláda tohoto diktátora končí – po 24 letech.

1. KVĚTNA 2003
Prezident George Bush oznamuje konec bojových operací v Iráku. "Mise je splněna!" hlásá na letadlové lodi Abraham Lincoln, kotvící u břehů Kalifornie. Po Bushově projevu se však začínají koaliční vojska stávat terčem častých útoků. Padlých vojáků přibývá. Začíná občanská válka - mezi sebou bojují především šíité a sunnité, příslušníci znesvářených větví islámu.

13. PROSINCE 2003
Američtí mariňáci vytahují z podzemního doupěte u Tikrítu Saddáma Husajna. Umyjí ho, oholí, ostříhají a odvšiví. Pak ho převezou do své vojenské věznice u Bagdádu.

LISTOPAD 2004
Američané svádějí tvrdé boje o město Fallúdžu. V bitvách zahynulo 1200 povstalců. Američtí mariňáci ztratili 95 mužů.

31. LEDNA 2005
První volby pod americkým dohledem. Vzešla z nich vláda, která vypracovala novou ústavu.

5. LISTOPADU 2006
Saddám Husajn je odsouzen k trestu smrti za genocidu, vraždy a týrání.

30. PROSINCE 2006
Saddám Husajn je oběšen. Záběry z jeho popravy pořízené mobilním telefonem vzápětí obletí svět. Popravčí na nich křepčí kolem bezvládného těla diktátora.

LEDEN 2007
George Bush oznamuje posily pro Irák. Reaguje tak na zvýšený počet útoků na americké jednotky.

27. LISTOPADU 2008
Irácký parlament po průtazích schvaluje americko-iráckou smlouvu, podle které mají americké jednotky odejít ze země do konce roku 2011.

20. LEDNA 2009
Do Bílého domu nastupuje nový prezident Barack Obama. Tento demokrat hlasoval jako senátor proti invazi a ujistil, že stáhne Američany z Iráku.

27. ÚNORA 2009
Barack Obama oznamuje, že americké bojové jednotky z Iráku odejdou do srpna 2010.

3. BŘEZNA 2010
Iráčané volí nový parlament. Dohled nad volbami převzala irácká policie a armáda.

19. SRPNA 2010
Irák opouští poslední bojová brigáda americké armády. Odjíždí do Kuvajtu.

1. ZÁŘÍ 2010
Od tohoto dne americké jednotky slouží pouze jako podpůrné oddíly pro pomoc irácké armádě při protiteroristických operacích. Zajišťují také výcvik iráckého vojska.

31. SRPNA 2010
Američané přemalovali vývěsní štít irácké války. Přejmenovali ji z operace Irácká svoboda na operaci Nový úsvit (New Dawn).

21. PROSINCE 2010
Irácký parlament vyslovuje důvěru vládě premiéra Núrího Málikího, v níž jsou zastoupeny všechny hlavní parlamentní skupiny. Končí tak devět měsíců jednání o koalici. Fungující vláda je předpokladem pro to, aby byly z Iráku staženy další americké jednotky.

15. PROSINCE 2011
Američtí vojáci na základně Sather u Bagdádu stáhli a srolovali vlajku s hvězdami a pruhy. Ministr obrany Leon Panetta prohlásil irácké tažení za ukončené. Z Iráku se chystají odjet poslední dvě tisícovky amerických vojáků.

tn.cz / mediafax / hur