Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.1. 2012 14:01

Írán prý zakáže vývoz ropy do EU! Je to odveta za embargo

Íránský parlament v neděli projedná a schválí zákon zakazující od příštího týdne vývoz ropy do států Evropské unie. Je to odveta za ropné embargo proti Íránu, které Evropská unie schválila v pondělí.

Embargo, kterým Evropa následuje Spojené státy, má Írán přimět k tomu, aby přestal obohacovat uran. Touto technologií může získat jadernou zbraň.

 

Představitelé íránského parlamentu naznačili, že schválení odvetného zákona je pouhá formalita.

 

"Pokud dodávky ropy ihned zastavíme, Evropané pochopí, jakou sílu má Írán," cituje íránská agentura Farsí člena energetického výboru parlamentu Hosejního Sadra.


ČTĚTE TAKÉ:

Ekologická katastrofa! Z lodi vytéká ropa do moře

 

"Parlament musí v neděli schválit zákaz vývozu ropy... Zákaz začne platit příští týden," řekl místopředseda zahraničního výboru parlamentu Husajn Ibrahím.

 

To znamená, že íránská ropa se do Evropy přestane dodávat už v únoru. Evropské embargo však bylo vyhlášeno až od počátku července, aby nepoškodilo její největší odběratele - Itálii, Řecko a Španělsko. Teď se tyto země budou muset vypořádat s výpadkem íránské ropy mnohem dříve.

 

Ztráta íránské ropy bude citelná zejména pro Řecko, které z Íránu odebírá třetinu této suroviny. Íránci prodávají do států Evropské unie celkem 18 procent vytěžené ropy.

 

Írán původně hrozil, že pokud unie embargo vyhlásí, zablokuje Hormuzský průliv, klíčovou trasu pro přepravu ropy z Perského zálivu, což by surovinu výrazně zdražilo. V posledních dnech však své hrozby zmírnil.

 

"Naše zkušenosti ukazují, že íránský národ nebude tímto krokem (embargem) poškozen," řekl ve středu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

 

Stejný názor vyslovil výkonný ředitel naftařské korporace Total. "Nedává to (zákaz dovozu ropy z Íránu) smysl. Íránská ropa prostě půjde jinam... Írán sníží cenu a získá nové odběratele," řekl Christophe de Margerie na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.
 

 

tn.cz / mediafax / kos
Reklama