Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2013 14:11
Video zvíře ve stavu beztíže

Irán vyslal do vesmíru opici. Nadšená z toho moc nebyla

Zdroj: Televizní noviny

Irán je o krůček blíž k tomu, vyslat do vesmíru člověka. Zatím se mu ale podařilo vyslat do kosmu jen makaka. Jak je vidět ze zveřejněných fotografií, opice z cesty moc nadšená nebyla. Vystoupala do výšky 120 kilometrů a pak se prý dostala zpátky bezpečně na zem.

Írán se stal jednou z pětice zemí, kterým se podařilo vypustit zvíře do vesmíru. Do stodvacetikilometrové výšky poslala tamní kosmická agentura opici. Ta se prý dostala úspěšně zpět na zem. Írán se tímto krokem snaží přiblížit svému hlavnímu cíli, vyslat do vesmíru člověka.

 

V minulosti se už Irán podle serveru huffingtonpost.com o vyslání opice do vesmíru v roce 2011 pokoušel, bohužel ale neúspěšně. O rok předtím se mu ale podařilo vyslat k nebi raketu s myší a želvou.

 

Zvířata se vypouští do vesmírného prostoru už více než 60 let. Spojené státy americké vyslaly do vesmíru makaka v roce 1949. Zvíře na cestě zpět ale zahynulo kvůli tomu, že se mu neotevřel padák. Pozadu nezůstal ani Sovětský svaz. Ten vyslal do kosmu v roce 1950 psy a o 23 let později dvě opice a 10 březích samic potkana.

kos TN.cz
Reklama