Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 3. 2014
Střelba na hranicích

Izraelští vojáci zastřelili šestnáctiletého Palestince. Ten prý jen sbíral bylinky!

Izraelský voják
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Izraelští vojáci postřelili šestnáctiletého Palestince na západním břehu Jordánu. Mladík po převozu do nemocnice zemřel. Příbuzní mladíků tvrdí, že nepředstavoval žádné nebezpečí, prý jen sbíral nějaké byliny.

Izraelci zastřelili teprve šestnáctiletého Palestince, ten podle nich nereagoval na výzvu vojáků, aby od plotu odstoupila. Palestinec se spolu s dalšími dvěma mladíky pohyboval v oblasti Hebronu v těsné blízkosti bezpečnostního plotu dělícího Izrael od západního břehu Jordánu.
 

Vojáci postupovali rutinně jako při zatýkání. Když vyčerpali všechny prostředky, vystřelili na hlavního z aktérů a mířili na dolní části těla. Júsif Šavamra byl postřelen a izraelští zdravotníci ho převezli do nemocnice v Izraeli, kde na následky zranění zemřel. Zbývající dva mladíci byli zadrženi.
 

Palestinci ale verzi armády odmítají. "Nešel ven, aby vzdoroval okupaci či něco podobného. Jen se poohlížel po zdroji svých příjmů," uvedl Šavamrův bratranec.
 

Podle palestinských statistik Izraelci zabili od loňského července, kdy byly obnoveny mírové rozhovory, už 57 Palestinců a přes 890 dalších zranili. Palestinská strana tvrdí, že vojáci používají nepřiměřené síly. Téhož názoru je také organizace Amnesty International, podle které mohou tyto zásahy spadat pod válečné zločiny.
 

Izrael od roku 2002 buduje bezpečnostní zeď kolem západního břehu Jordánu, která ho má ochránit před útoky teroristů. Dokončeno je zhruba 85 procent trasy, jež má měřit přes 710 kilometrů. Mezinárodní instituce Izrael vyzvaly, aby tuto nelegální stavbu zrušil. Na jihu, kde se nachází Hebron, je nedokončený úsek, jímž se často snaží projít Palestinci do Izraele.

tn.cz / ČTK / hmr