Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.12. 2013 21:37
Loučení s legendou

JAR pohřbila Mandelu: Na pohřeb přijel i princ Charles

Zdroj: TV Nova

V Jihoafrické republice začal pohřeb jejího bývalého prezidenta Nelsona Mandely. K obřadu rakev zabalenou do státní vlajky přivezli na lafetě vojáci, mezi nimiž byli nejvyšší důstojníci. Rakev položili ve stanu postaveném pro tento účel ve vesnici Qunu, kde Mandela vyrůstal.

Ceremoniál, při němž těsně u rakve seděli Mandelovi nejbližší, začal zpěvem státní hymny a pokračoval metodistickým obřadem.

 

V čele stanu bylo vyvýšené řečniště olemované dvěma řadami vysokých bílých svící, za nimi uprostřed pak portrét usmívajícího se Mandely.

 

Na pohřeb bylo přizváno na 4500 hostů, mezi nimi britský princ Charles, americký reverend Jesse Jackson a několik afrických státníků. Brzo ráno do Qunu dorazil také arcibiskup Desmond Tutu, který byl Mandelovým druhem v boji proti apartheidu.

 

14

GALERIE: Rakev s Mandelou dorazila do místa jeho dětství

Zdroj: isifa.com

Nelson Mandela - pohřeb

Hodnocení:

 

Nelson Mandela zemřel 5. prosince ve věku 95 let. Po deset dní se s ním loučila celá země a mnoho zahraničních hostů na pietní ceremonii v Johannesburgu a pak také u rakve vystavené tři dny v Pretorii. Dnes bude Mandela uložen do rodinného hrobu v Qunu.

ana tn.cz / ČTK