Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 12. 2011

Jedy z maďarského odkaliště unikají do Dunaje, tvrdí Greenpeace

Nebezpečné látky z odkaliště v maďarské vesnici Almásfüzitő unikají do Dunaje. Informuje o tom ve středu agentura SITA s odvoláním na ekologické hnutí Greenpeace.

Mluvčí Greenpreace Slovensko Lucia Szabová uvedla, že vzorky sedimentů odebrané v prosinci v Dunaji u severovýchodní části odkaliště obsahují zvýšené hodnoty arzenu. Limit pro tuto nebezpečnou látku je 15 miligramů na kilogram. Aktivisté z Greenpace ale naměřili až 324 miligramů na kilogram.


Vzorek obsahoval vedle arzenu také molybden a brom.

 

PSALI JSME:

Toxický kal budou Maďaři řešit rok, je to nejhorší ekologická katastrofa v zemi


Aktivisté žádají odpovědné maďarské úřady, aby provoz nebezpečného odkaliště ukončily. Podle nich nemá odkaliště základní systém izolace na zadržení nebezpečných látek. "Nyní jsme našli důkaz, že z něj unikají nebezpečné látky do Dunaje," uvádí Greenpeace.


"Na dunajské straně odkaliště neexistuje monitorovací systém, který by ukázal, kolik látky uniká do řeky a kolik uniká do spodních vod," řekl expert na toxické látky Greenpeace Gergely Simon.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jedovatý kal z Maďarska ohrožuje i Slovensko, Srbsko, Chorvatsko a Bulharsko


Odkaliště u vesnice Almásfüzitő je podobné jako odkaliště ve městě Ajka asi 40 kilometrů severně od Balatonu. Loni z této odkalovací laguny unikly téměř dva miliony tun rudého kalu. Silně zásaditá, jedovatá a mírně radioaktivní hmota zaplavila tři obce a zamořila oblast o rozloze 40 kilometrů čtverečních. Při neštěstí zahynulo deset lidí a dalších 150 bylo zraněno.

maš tn.cz / Mediafax