Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.4. 2010 06:20

Kdo je vítěz maďarských voleb Viktor Orbán?

Viktor Orbán, jeden z nejvýraznějších maďarských politiků posledních dvou desetiletí, se vrací na výsluní. Stane se příštím maďarským premiérem.

Vláda jeho Svazu mladých demokratů (Fidesz) vystřídá zkompromitované sociality. Potvrdily to nynější parlamentní volby, jejichž druhé kolo se uskutečnilo v neděli 25. dubna.

 

Orbána proslavil projev, který pronesl v červnu 1989 na pohřbu exhumovaných ostatků Imre Nagyho - premiéra, který během povstání v roce 1956 vyhlásil neutralitu Maďarska. Šestadvacetiletý Orbán ve své řeči ještě před pádem berlínské zdi vyzval k odchodu sovětských vojsk ze země a ke svobodným volbám.

 

Fidesz
Zdroj: oficiální zdroj
V této době vystupoval jeden ze zakladatelů Fideszu jako liberální politik. Tím byl také po roce 1990, kdy zasedl v parlamentu. Později po volební porážce v roce 1994 však poznal, že liberálové nemají šanci, aby vládli konzervativním Maďarům. Převlékl tedy kabát a stal se národním konzervativcem. Tento směr prosadil také uvnitř Fideszu.

 

Orbán začal vehementně hájit maďarské zájmy a křesťanské i rodinné hodnoty. Hlásal, že se chce "stát premiérem patnácti milionů Maďarů", tedy i Maďarů žijících v zahraničí. Zabralo to. V roce 1998 vyhrál s Fideszem volby a na přelomu století vedl maďarskou vládu. Pod jeho vedením vstoupili Maďaři v roce 1999 do NATO a dostali se až na práh Evropské unie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pravicový Fidesz potvrdil triumf v maďarských volbách

 

Také před nynějšími volbami hrál Orbán na nacionalistickou strunu. Maďarům žijícím v sousedních státech slíbil maďarské občanství. Slovensko několikrát nazval Felvidékem. To je maďarský hovorový název pro Horní zemi, území nynějšího Slovenska. Pochází z doby Rakouska-Uherska a pod Tatrami je pokládán za označení Slovenské republiky jako maďarské provincie.

 

V kampani sliboval Orbán nižší daně a nová pracovní místa. Není však jasné, jak toho chce dosáhnout. Maďarsko je stát na pokraji bankrotu, který je závislý na milosti a nemilosti Světové banky a Evropské unie – hlavních věřitelů.

 

Ačkoli jeho Fidesz má dost křesel na to, aby vytvořil jednobarevný kabinet, bude fakticky vládnout v koalici s věřiteli, kteří budou tvrdě prověřovat každou vládní investici.

 

 

To jsou základní data o Viktoru Orbánovi:

Narozen: 31. května ve městě Stékesfehérváru.
Vzdělání: Právník.
Politická orientace: Dříve liberál, nyní národní konzervativec.
Stranická příslušnost: Fidesz - předseda.
Politická kariéra: V roce 1988 zakládal Svaz mladých demokratů (Fidesz). Od té doby je s jednou přestávkou jeho předsedou. V roce 1990 poprvé zasedl v parlamentu. V letech 1998 až 2002 byl premiérem. Posledních osm let strávil v opozici.
Rodina: Ženatý, pět dětí.
Zájmy: Ve volném čase hraje fotbal.

 

 

tn.cz / Mediafax