Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.10. 2014 15:52
sestřelené letadlo

Kdo nad Ukrajinou sestřelil letadlo? Vrah těchto dětí neznámý

Tyto děti zemřely v sestřeleném letadle
Zdroj: oficiální zdroj

Nizozemští vyšetřovatelé se budou zabývat i verzí, že malajsijský letoun MH17 mohl být nad východní Ukrajinou sestřelen ze vzduchu. S tímto tvrzením přišla hned po tragédii Moskva. V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel to uvedl šéf nizozemské prokuratury Fred Westerbeke, který dohlíží na vyšetřování červencové katastrofy.

Jak Westerbeke prohlásil, Nizozemci požádají Rusko, aby jim poskytlo veškeré informace vedoucí k jejich tvrzení, že se poblíž pohybovalo ukrajinské letadlo. Konkrétně Moskva mluvila o tom, že malajsijský boeing mohl sestřelit bitevník Suchoj Su-25, mají prý i záznamy z radarů, které to naznačují. Západ ale tuto verzi nikdy neuznal.
 

"Vzhledem k dostupným informacím je nejpravděpodobnějším scénářem sestřelení pomocí rakety země-vzduch. My ale nezavíráme oči před možností, že se to mohlo stát jinak," citoval Der Spiegel nizozemského vyšetřovatele. "Připravujeme žádost Moskvě o poskytnutí informací...včetně údajů z radaru, kterými Rusové chtějí dokázat, že se poblíž nacházelo ukrajinské vojenské letadlo," dodal Westerbeke.
 

Spojené státy naopak ihned po nehodě oznámily, že mají důkazy o tom, že letoun byl sestřelen raketou vypálenou proruskými separatisty, kteří obsadili část východní Ukrajiny. Právě na tomto území se nyní nacházejí trosky sestřeleného letadla. I podle dřívějších zjištění Nizozemců se v okolí letounu MH17 nacházelo několik dopravních letadel, nicméně žádné vojenské, které ho mohlo sestřelit.
 

Hrozí světu třetí světová válka? Čtěte zde!
 

Nizozemsko zveřejnilo na začátku září předběžnou zprávu o vyšetřování, ve které jako příčinu pádu uvádí zasažení letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". Nehodu, ke které došlo 17. července, nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě. Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tragická smrt slavné zpěvačky: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

Galerie: Tohle jsou fakt divní pasažéři letadla

tn.cz ČTK