Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 9. 2010

Klaus se opět pustil do EU. Vadí mu i euro

Prezident Václav Klaus
Zdroj: Mediafax
Prezident Václav Klaus

Jednotnou evropskou měnu a přehnanou regulaci ze strany Evropské unie kritizoval český prezident Václav Klaus na Univerzitě Johnse Hopkinse ve Washingtonu, kde ve středu zahájil cestu po Spojených státech.

Informuje o tom Český rozhlas.

Evropská integrace podle Klause oslabuje demokracii a omezuje členské země přehnanou regulací. S rozšiřováním EU ale český prezident souhlasí, vzrůstající počet členů EU podle něj sníží míru integrace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus zase útočí na EU - konkrétně na Sarkozyho

 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.Klaus kritizoval euro s tím, že je svěrací kazajkou ekonomik členských zemí eurozóny. "Každý dnes vidí, že eurozóna nepřinesla pozitivní efekty, které od ní oprávněně či chybně byly očekávány," prohlásil v projevu, který sledoval plný sál a díky webovému přenosu i zájemci na jiných vysokých školách.


Nevýhodné euro

Česko má podle Klause díky vlastní měně výhodu, koruna spolu s dobrým stavem bank pomohla Česku zmírnit dopady krize, řekl také prezident. Zároveň si ale umí představit, že Česko euro přijme. "Teď je to nevýhodné, čímž nechci říct, že to je naprosto vyloučené. Já si vel mi dovedu představit, že v relativně brzké době se Česká republika rychle dotáhne na některé sousední západoevropské země a pak si dovedu představit, že by něco takového mohlo být efektivní," dodal Klaus ve Washingtonu.

Český prezident hovořil kriticky obecně o globálním vládnutí a mluvil i o vztahu USA k Evropě, za prezidenta Obamy podle něj není Evropa pro Ameriku důležitá. "Pro tu Ameriku relevantním kontinentem, nebo subkontinentem, o kterém nonstop mluví, je Čína. Evropa v podstatě není podstatná, zejména ekonomicky," uvedl Klaus s tím, že vedlejší roli nehraje jen střední nebo východní Evropa, ale Evropa jako celek.

Prezident Klaus na pracovní návštěvě v USA vede českou delegaci na 65. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku. Vedle toho si naplánoval dvě vystoupení na vysokých školách, po univerzitě Johnse Hopkinse by měl v pátek mluvit i na Cornell University, kde v roce 1969 studoval ekonomii.

tn.cz / Mediafax

Diskuze

27.9. | 20:38 Tomáš
0
Náhlasit nevhodný komentář
tuhle chytrou figurku dosazenou ODS už šoupněte do politického důchodu než nám nadělělá víc škod a hanby ve světě!!! ale --jde to???
23.9. | 18:01 Jiří Fojtík
0
Náhlasit nevhodný komentář
Rozumuje a tváří se jako pan ředitel zeměkoule. Doufám že tam je za svoje nebo někoho jiného, jenom ne za peníze daňových poplatníku !
23.9. | 14:12 jiří unčovský
0
Náhlasit nevhodný komentář
Táta tunel jim to spočítá a až bude mít dost,tak jim tu únii zprivatizuje a zavede naše osvědčné pořádky a to se budou divit.Chudáci.
23.9. | 13:24 Rudolf Kohler
0
Náhlasit nevhodný komentář
To co se děje v globalizovaném světě svádět na levici, to už je moc.Už se pletete.A EU nenávidíte, protože předtím jste byl pánem mezi ho.n. a teď jste h..no mezi pánama.
23.9. | 13:15 eluself
0
Náhlasit nevhodný komentář
Táta utahu odčerpal už dost peněz za léta působící v politice (20x12x250 000) a více 60 000 000 Kč. Není tam sám. pak kde je dluh!!!!!!
23.9. | 11:25 eluself
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím, kdo žere ty nesmysly. Ekonomický fenomén, který přivedl k zemi k totalnímu krachu (privatizací), pak nech neco mluví.
23.9. | 11:14 hans4
0
Náhlasit nevhodný komentář
celá EU je k ho..nu!!!!!jen budem doplácet na tu verbež úřednickou http://tn.nova.cz/zpravy/ekonomika/duchody-euroure... !!!!!!!každý stát měl bejt samostatný a byl pokoj!!!! co přineslo že jsme v EU????že můžem jezdit bez pasů???že můžem vyvážet???jen se stalo to že české firmy skoupila zahraniční ...
23.9. | 11:14 jiri machala
0
Náhlasit nevhodný komentář
stagemaster-souhlasím.I když Klause moc v lásce nemám.Hlavně kvůli jeho kuponové privatizaci,kterou vlastně rozjel to, v čem se plácáme nyní.
23.9. | 10:58 john krejci
0
Náhlasit nevhodný komentář
Klause moc v oblibe nemam ale tento clovek dobre vi proc neprijat euro a proc by bylo lepsi s eu vystoupit.zeneme se do eura a pritom eu je dobre pripravena souhra nejmocnejsich lidi sveta .http://dokumentarni.tv/globalizace/neviditelne-im...
23.9. | 10:50 lao-c
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co pan prezident rozjel to má to je jeho prace a ted se divi ješita.