Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.8. 2012 07:22
Boje v Sýrii

Kofi Annan rezignoval na post velvyslance v Sýrii

Kofi Annan
Zdroj: isifa.com
Kofi Annan

Občanská válka v Sýrii má další pokračování. Kromě bojů o změnu poměrů v zemi, se mění politická situace. Kofi Annan rezignoval na post velvyslance OSN v Sýrii.

Na tiskové konferenci, která byla svolána, aby oznámil svou rezignaci, uvedl, že obyvatelé Sýrie nutně potřebuje nějaká opatření. Zároveň ale také kritizuje OSN za to, že na Sýrii jen ukazuje a mluví, informuje server BBC.
 

Sám je autorem šesti mírových bodů, které měly přinést konec bojů v Sýrii. Tento plán ale bohužel nikdy nebyl plně dodržován, násilí tak pokračuje dál. Také říká, že problémy byly umocněny nejednotností mezinárodního společenství.
 

Říká, že je pro něho nemožné, aby nutil syrskou vládu, ale i opozici k tomu, aby došlo ke změně. Pokud OSN prokáže "odvahu,“ může se ještě ta nejhorší tragédie odvrátit. Hlavně aby neumíraly ženy a děti, které už takhle kvůli konfliktu hrozně trpí. Nevylučuje, že po něm někdo přvezme tuto roli zprostředkovatele, ale zároveň k tomu dodává, že by si jeho nástupce měl vybrat jinou cestu.
 

 

Podle jeho názoru je dost možné, že stejně dojde k politické transformaci a prezident Bašar al-Assad bude muset dřív nebo později odstoupit.

 

S rezignací Kofiho Annana jako by se potvrdilo, že systém v Sýrii pomalu upadá a navrch začínají mít povstalecké skupiny.  K odchodu velvyslance se vyjádřila řada politických osobností. Vladimir Putin k odchodu velvyslance sdělil, že vždycky podporoval jeho práci, byl vynikajícím diplomatem. Všichni zároveň věří, že poslední měsíc v roli velvyslance využije efektivně, jak to jen bude podle obtížných podmínek nutné.
 

tn.cz / juz