Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.2. 2013 19:37
To je síla

Koňské maso? Slabota! V JAR za hovězí vydávají osly, kozy a bizony!

Bizon - ilustrační foto
Zdroj: Mediafax

V Jihoafrické republice vydávají za hovězí výrobky potraviny, v nichž se v laboratořích našlo maso z oslů, bizonů a koz. Informaci zveřejnila v době evropského skandálu s koňským masem univerzita v jihoafrickém Stellenboschi.

Tamní vědci zkoumali 139 masných výrobků a v 99 z nich našli ingredience, které nebyly na obalech uvedeny. Například sóju, lepek, ale také vepřové a kuřecí maso.


Nejvíce prohřešků se týkalo párků, náplní hamburgerů a
polotovarů. Univerzita ve Stellenboschi v prohlášení uvedla, že jihoafrický trh s masnými výrobky zákazníky podvádí.


"V 68 procentech z 139 zkoumaných pokrmů se nacházelo cokoli od sóji, po oslí, kozí a bizoní maso. V jiných
výrobcích byly i rostlinné ingredience, které nebyly vyznačeny na obalu," uvedla univerzita.


Chybné označování zpracovaného masa je v JAR podle ní běžnou praxí, což "je nejenom porušením zákona o značení potravin, ale také etickým, ekonomickým i náboženským" problémem. V JAR žijí početné komunity muslimů i židů, jimž
jejich víra zakazuje požívání vepřového masa. Výrobky, které analyzovala fakulta zoologie a potravin, pocházely ze supermarketů i od řezníků.


Praxe se netýká zřejmě jenom JAR. Zpravodaj stanice BBC k této zprávě sdělil, že keňské úřady vědí, že specializované gangy prodávají řezníkům oslí maso.


Centrem tohoto obchodu je město Naivasha a tamní lidé prý už přestali jíst červené maso a živí se výhradně rybami a drůbeží. Ve městě existuje svaz majitelů oslů, který loni zaregistroval 58 krádeží a porážek těchto zvířat.

tn.cz / ČTK