Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 5. 2011

KYJEV SE ZLOBÍ! Nelíbí se mu záměr ČR vyhostit ukrajinské diplomaty

Ukrajina se v pondělí ostře ohradila proti záměru českého ministerstva zahraničí vyhostit z ČR ukrajinské diplomaty v odpovědi na vyhoštění dvou českých diplomatů z Kyjeva. Ukrajinské ministerstvo zahraničí záměr české strany vnímá jako "naprosto neadekvátní", píše agentura UNIAN.

"Rozhodnutí české strany vyhostit pracovníka ukrajinského velvyslanectví v České republice je naprosto neadekvátní reakcí na to, že Kyjev označil za nežádoucí osoby dva pracovníky vojenské sekce velvyslanectví na Ukrajině, kteří se podíleli na špionážní činnosti proti naší zemi," napsalo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení.
 

Reklama

Dvojice českých důstojníků, na něž se vztahuje diplomatická imunita, podle Kyjeva prováděla s pomocí dvou placených ukrajinských spolupracovníků špionáž, jejímž cílem byl sběr informací "vojenskotechnické" a "vojenskopolitické" povahy.
 

PSALI JSME:

Ukrajinci vyhostili dva české diplomaty
 

Oproti tomu pracovníci ukrajinské ambasády v Praze podle Kyjeva přísně dodržují stanovy Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. "O nějaké reciprocitě proto vůbec nelze být řeč," uvedla ukrajinská diplomacie.
 

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v pondělí oznámil, že Česko vyhostí ukrajinské diplomaty v reakci na obdobný krok Kyjeva z minulého týdne. Ujistil, že tak bude učiněno diskrétně, bez přítomnosti médií. Praha vyhoštění českých diplomatů vnímá jako připravenou akci, která souvisí s tím, že Česko udělilo azyl bývalému ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi, jehož ukrajinské úřady stíhají kvůli zneužití pravomocí.

tn.cz / Mediafax
Reklama