Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.4. 2014 21:27
ukrajina

Kyjev zahajuje protiteroristickou akci proti Rusku!

Ukrajinský prozatímní prezident Oleksandr Turčynov dnes oznámil, že Kyjev zahajuje na východní Ukrajině "rozsáhlou protiteroristickou operaci" za účasti ozbrojených sil na obranu před ruskou agresí.

Podle šéfa ukrajinské tajné služby SBU by operace mohla začít v noci z dneška na pondělí. Turčynov v prohlášení před parlamentem v souvislosti s nynějšími nepokoji na východě země zdůraznil, že úřady v Kyjevě nepřipustí "opakování krymského scénáře". Prezident rovněž slíbil amnestii ozbrojencům, kteří složí zbraně do pondělního rána.

 

Úřady v Kyjevě použijí armádu, aby ruským silám zabránily v proniknutí na ukrajinské území, jak se to stalo na Krymu, řekl Turčynov, když informoval o výsledcích sobotního zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany.

 

"Bezpečnostní rada rozhodla zahájit rozsáhlou protiteroristickou operaci se zapojením ozbrojených sil," citovala Turčynova agentura AP. "Nedovolíme Rusku, aby na východě Ukrajiny opakovalo krymský scénář," zdůraznil nejvyšší ukrajinský představitel, který je zároveň předsedou parlamentu.

 

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko poté v ukrajinské televizi podle agentury Interfax prohlásil, že "speciální operace na jihovýchodě Ukrajiny může začít už nadcházející noc, nebo v pondělí ráno". Nalyvajčenko se vyhnul odpovědi, jak dlouho by operace mohla trvat.

 

 

Kyjev dal podle agentury Reuters separatistům čas do 9:00 místního času (8:00 SELČ), aby odevzdali zbraně a opustili budovy, které okupují na východě země.

 

Rusko minulý měsíc anektovalo Krym poté, co se obyvatelé poloostrova v narychlo vyhlášeném referendu jasnou většinou vyslovili pro odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku.

 

Ukrajinské speciální síly se dnes střetly s proruskými milicemi ve východoruském městě Slavjansk, kde podobně jako v jiných východoukrajinských městech ozbrojenci obsadili některé úřední budovy. Šlo o první potvrzenou přestřelku hlášenou během krize posledních dnů z východní Ukrajiny. Hlášeni jsou nejméně dva mrtví a několik zraněných.

 

Turčynov potvrdil, že u Slavjansku byl zabit jeden důstojník bezpečnostní služby SBU a další dva byli zraněni. Ozbrojenci v sobotu ve městě obsadili policejní stanici a úřadovnu SBU.

 

"Byla prolita krev ukrajinských hrdinů ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině," prohlásil dále Turčynov v projevu přenášeném televizí. "Agresor nepřestal a pokračuje v zasévání chaosu na východě země," dodal Turčynov.

tn.cz / ČTK / hru
Reklama