Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.5. 2010 11:01

Los Angeles zakázalo svým představitelům cestovat do Arizony

Městská rada Los Angeles schválila ve středu vyhlášku, podle níž nesmí představitelé města cestovat do Arizony ani uzavírat smlouvy s arizonskými firmami, informuje ve čtvrtek server britské televize BBC.

 Jde o jednu z nejsilnějších reakcí na nový přísný imigrační zákon Arizony.

 

Zákon nyní musí podepsat starosta Los Angeles, který již naznačil, že tak učiní.

 

Zatím není jasné, jak nařízení ovlivní Arizonu, podle odhadů se však může dotknout smluv v hodnotě sedmi až osmi milionů dolarů (140 až 160 milionů korun).

 

Paul Senseman, mluvčí republikánského guvernéra Arizony Jana Brewera, nazval bojkot "bezmyšlenkovitým a škodlivým". "Vypadá to, že je městská rada Los Angeles v této otázce beznadějně mimo kontakt s většinou Ameriky," dodal Senseman.

 

Arizona schválila zákon, nejpřísnější svého druhu, v dubnu. Podle něj musí přistěhovalci u sebe neustále nosit své dokumenty a policisté mohou k výslechu předvést každého, kdo by podle jejích mínění byl v zemi nelegálně. Zákon vstoupí v platnost 29. července.

 

Mnoho měst schválilo rezoluce proti arizonské právní normě, proti zákonu také demonstrovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. V úterý schválilo nezávaznou rezoluci San Francisco, podle níž by sportovní ligy neměly plánovat turnaje nebo utkání v Arizoně.

 

Odpůrci normy tvrdí, že podporuje rasovou nesnášenlivost vůči osobám hispánského původu, které tvoří tři čtvrtiny z odhadovaných 12 milionů ilegálních imigrantů v USA.

Zákon odsoudil také americký prezident Barack Obama.

tn.cz / Mediafax