Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.7. 2012 15:55
Zrádné hory

Lavina ve Francii zasypala výpravu horolezců. Nejméně devět mrtvých

Nejméně devět horolezců zahynulo pod masou sněhu, která se ve čtvrtek brzy ráno utrhla ve francouzských Alpách, píše agentura AFP. Dalších sedm lidí se pohřešuje.

Neštěstí se stalo kolem půl šesté ráno SELČ na svahu hory Mont Maudit v pohoří Mont Blanc u italských hranic. Výpravy se podle svědků účastnily tři desítky turistů ze Švýcarska, Srbska, Německa, Španělska a Francie.
 

Lavina ledu a kamení strhla několik skupin horolezců, kteří byli připoutáni lany. Zraněno bylo přinejmenším devět lidí. Vrtulníky horské záchranné služby je přepravily do místních nemocnic.
 

Policie sdělila, že mezi mrtvými je nejméně jeden Němec, jeden Švýcar, dva Španělé a tři Britové. Dříve uváděla dva Němce a dva Švýcary. Německý list Die Welt píše o třech německých obětech. Dosud se pohřešují dva Britové a dva Španělé, po kterých pátrají záchranáři se psy.
 

"Jeden z horolezců nás před úsvitem zavolal mobilním telefonem," řekl mluvčí horské služby, podle něhož pád laviny způsobil tající kus ledu, který se odtrhl z horského úbočí. Lavinové nebezpečí v oblasti vyhlášeno nebylo.
 

[IMAGEBOX_958584]Hra o život! Lyžaři se snaží předjet obří lavinu

[IMAGEBOX_958584]


Na místo neštěstí se vydal francouzský ministr vnitra Manuel Valls. Deník Le Figaro píše, že jde o lavinu s největším počtem úmrtí, která se v oblasti za poslední roky utrhla.
 

Nejhorší lavina za uplynulou dobu se ve francouzských Alpách strhla v srpnu 2008. Zemřelo v ní osm lidí: čtyři horolezci z Německa, tři Švýcaři a jejich rakouský průvodce.
 

Mont Maudit leží v Montblanském masivu v Grajských alpách a měří 4465 metrů. Prochází jím státní hranice mezi Francií a Itálií.
 

Oblast se řadí mezi oblíbené turistické destinace, přestože je velmi nebezpečná. Ročně tam přijde o život přes 100 lidí, píše deník Daily Mail.

 

 

hop tn.cz / Mediafax