Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2009 13:26

Lékař prováděl kontroverzní potraty. Zastřelil ho v kostele

Americký lékař George Tiller byl specialistou na potraty. V Kansasu ho v neděli zabil pachatel, kterého dopadla policie.

Neznámý pachatel sedmašedesátiletého George Tillera zastřelil, když vcházel do kostela na mši, uvedl portál The Wichita Eagle. Informaci potvrdil zástupce místních úřadů. Výstřel zazněl před kostelem protestantské luteránské církve.


Vrahem byl muž bílé pleti, který poté ujel v autě. Podezřelého muže dopadli asi 300 kilometrů od místa činou pouhé tři hodiny po vraždě. Vraždu odsoudil i americký prezident Barack Obama, který prohlásil, že je šokován.


Tiller byl jedním z mála gynekologů v USA, kteří provádějí potraty v pokročilejší fázi těhotenství. Před jeho klinikou se opakovaně konaly protesty odpůrců interrupcí. Jeho nepřátelé ho označovali za "odporného vraha dětí", měli i internetovou stránku. Tiller interrupce v pozdním těhotenství prováděl od roku 1973.
 

Potratila i čtrnáctiletá


Doktor Tiller operoval i čtrnáctiletou Kelly, která potratila ve dvacátém týdnu těhotenství. "Nebylo to vůbec příjemné, doktor neřekl ani slovo a už mi dal injekci, která usmrtila plod," uvedla. "Když jsem přišla podle přání rodičů o dítě, viděla jsem, jak jeho tělo spláchli do záchodu," řekla dojatá dívka.


Millera měli fanatičtí odpůrci potratů na mušce už dlouho. V roce 1993 ho jedna z aktivistek postřelila.


Incident se stal jen dva týdny po projevu prezidenta Baracka Obamy v jedné z hlavních amerických katolických univerzit. Obama potraty podporuje. Vláda tak podle něj sníží počet nechtěných těhotenství.


To rozlítilo početné odpůrce potratů. Ti ale nedělní vraždu odsoudili. "Je to odporný čin,“ píšou odpůrci potratů ze skupiny Operation Rescue. Pozdní potraty se provádějí po dvacátém týdnu těhotenství.
 

ora TN.cz