Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.1. 2011 21:42

KATASTROFA: V Íránu se zřítilo letadlo. Zemřelo 70 lidí

Iran Air aerolinky
Zdroj: Oficiální zdroj
ilustrační foto

Nejméně 70 lidí zahynulo při nehodě íránského letadla společnosti Iran Air, které se v neděli večer zřítilo na severozápadě Íránu. Informuje o tom agentura AFP s odkazem na agenturu IRNA.

Zástupce předsedy íránské pobočky organizace Červený půlměsíc uvedl, že nehodu se zraněními přežilo 32 lidí. "Na základě informací, které jsme obdrželi, zemřelo 70 lidí a 32 bylo zraněno," řekl pro agenturu IRNA Hejdár Hejdárí.

 

 

Boeing 727 se kvůli špatnému počasí zřítil v neděli večer kolem 19.45 hodin místního času (17.15 hodin SEČ) poblíž města Orumijeh. Na jeho palubě bylo podle státní televize Press TV 105 lidí.

 

Původní informace hovořily o 156 lidech na palubě a 50 přeživších.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZÁZRAK! Pád letadla přežila dívenka (10)

 

 

"Letadlo odstartovalo s hodinovým zpožděním z Teheránu do Orumijehu. Kvůli špatnému počasí spadlo ve vesnické oblasti poblíž Orumijehu," citovala agentura AFP nejmenovaného představitele íránských úřadů v provincii Západní Ázerbájdžán.

 

 

Podle kusých informací, které z oblasti nehody přicházely, ztratil pilot kontakt s řídící věží ještě před tím, než boeing zmizel z radaru. "Pak letadlo spadlo u vesnice a vesničané o nehodě řekli úřadům. Někteří z cestujících byli schopni se dostat z letadla sami. Vesničané pak vzali několik pasažérů do nemocnic," řekl Vahid Džalalzadéh, generální guvernér provincie Západní Ázerbájdžán.

 

Podle íránského Červeného půlměsíce se letadlo po dopadu rozpadlo na kusy. "Naštěstí nezačalo hořet," řekl Hejdárí.

 

Úsilí záchranářů komplikuje špatné počasí. V místě nehodě je až 70 centimetrů sněhu.

 

Íránské civilní i vojenské letectvo postihlo v minulých letech několik tragických nehod. Teherán je pokaždé přičetl na vrub amerických sankcí, které Íránu prakticky znemožňují sehnat náhradní díly ke strojům všech typů. Podle odborníků je ale problémem nedostatečné financování a špatná údržba letounů.

 

V červenci 2009 Tupolev společnosti Caspian Airlines začal za letu hořet a zřítil se. Zemřelo všech 168 cestujících.

 

K jednomu z nejhorších leteckých neštěstí v Íránu došlo v únoru 2003, kdy spadl dopravní letoun íránské armády. V jeho troskách zahynulo všech 276 členů Revolučních gard na palubě.

 

tn.cz / Mediafax
Reklama