Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 3. 2011

Libye se nikdy nevzdá! NATO nepřivítáme, tvrdí Kaddáfího syn

Libyjský režim se chystá zlikvidovat lidové povstání proti Muammaru Kaddáfímu zatím vůbec nejtvrdším vojenským zásahem. Kaddáfího syn Sajf Islám ve čtvrtečním rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že Libye se nevzdá, ani když do konfliktu zasáhnou západní mocnosti.

"My tady v Libyi bojujeme. My Libyjci tu nikdy nepřivítáme NATO, nikdy nepřivítáme Američany," pohrozil prominentní syn autoritářského plukovníka, který Libyi vede od roku 1969.
 

PODÍVEJTE SE NA NEPOKOJE V LIBYI:


 

"Je čas osvobození. Je čas akce. Jdeme na to," řekl také Kaddáfí pro Reuters v rozhovoru vedeném v angličtině s tím, že vzbouřencům již režim poskytl dva týdny na vyjednávání.
 

Sajf Islám zároveň oznámil, že Libye hodlá ještě ve čtvrtek poslat zpět do Nizozemska tři příslušníky nizozemské námořní pěchoty, které zadržela na konci února.
 

PSALI JSME:

Ještě otázku a zemřeš! Křičel libyjský voják na zajatého novináře
 

"Dnes předáme nizozemské vojáky Malťanům a Řekům," prohlásil Kaddáfí junior. "Řekli jsme jim, ať se nevracejí bez našeho svolení. Zajali jsme první vojáky NATO, posíláme je domů. Ale necháme si jejich helikoptéry," dodal Kaddáfí.
 

Tři nizozemští vojáci evakuovali dva civilisty z města Syrta na severu Libye. Pro cizince přiletěli helikoptérou. Když se strojem dosedli, libyjští vojáci zadrželi celou pětičlennou skupinu. Dva civilisty už dříve předali nizozemskému velvyslanectví.
 

V Libyi pokračuje čtvrtým týdnem povstání proti Muammaru Kaddáfímu. Východ země padl do rukou povstalců. Kaddáfí si udržel pozice v několika oblastech v západní a centrální části země a v hlavním městě Tripolisu.
 

Nyní získává půdu pod nohama a jeho jednotky útočí na povstalce. V noci na čtvrtek vyhnali vojáci povstalce z města Zavíja na západě země.
 

Na kontě bojů jsou tisíce mrtvých. Ze země uprchlo na 220.000 lidí. Uvnitř Libye jsou na útěku další desítky tisíc obyvatel.

tn.cz / Mediafax