Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 8. 2011

Libyjská povstalecká vláda NEVYDÁ atentátníka z Lockerbie!

Libyjská povstalecká vláda v neděli oznámila, že Abdala Basata Muhammada Midžrahího, odsouzeného atentátníka z Lockerbie, nevydá žádné západní zemi. Informovala o tom agentura Reuters.

"Nevydáme Západu žádného libyjského občana. Midžrahí byl již jednou odsouzen a znovu souzen nebude," prohlásil Muhammad Aladží, povstalecký ministr spravedlnosti. Reagoval tím na žádost Američanů, kteří rebely ve druhé polovině srpna vyzvali, aby Midžrahího vydali.
 

Povstalecká vláda by však takovým tahem přišla o řadu stoupenců. Atentátníka z Lockerbie totiž většina jeho krajanů vnímá jako nevinnou figurku v politické hře.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Kaddáfí je ochotný VZDÁT se moci! Jednání by vedl jeho syn...
 

Midžrahího poslal skotský soud před deseti lety na doživotí do vězení za atentát na boeing americké společnosti Pan Am. Česká výbušnina semtex v kazetovém magnetofonu odpálená v roce 1988 v letounu nad skotským městečkem Lockerbie zabila 270 lidí.
 

Skotská justice Midžrahího před dvěma lety propustila ze zdravotních důvodů do Libye. Lékaři předložili zprávu, ze které vyplývalo, že atentátník trpí rakovinou prostaty v závěrečném stádiu. Lékaři v ní odhadovali, že Midžrahímu zbývají nejvýše tři měsíce života.
 

Atentátníkovo propuštění vyvolalo v Americe nevoli. Většinu obětí osudného letu z New Yorku do Londýna tvořili Američané.
 

Midžrahí byl v době atentátu na americký letoun zaměstnancem Libyjských aerolinií na Maltě. Důkaz o jeho vině dal obchodník, který vypověděl, že Midžrahí u něj kupoval oděvy, ve kterých byla později nalezena část plastické výbušniny, vyráběné na pardubickém předměstí Semtín.

tn.cz / Mediafax