Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.6. 2013 08:44
záplavy v evropě

Maďaři to zvládli, rekordní hladina Dunaje Budapešť nezničí

Rozvodněný Dunaj
Zdroj: isifa.com

Hladina Dunaje v Budapešti nyní dosahuje rekordní úrovně zhruba 8,90 metru a stabilizuje se. Katastrofa městu už ale

nehrozí, protože protipovodňové bariéry zatím povodeň vydržely a jsou stavěny na výšku 9,30 metru, řekl dnes odpoledne starosta Budapešti István Tarlós.

Řeka by v noci na pondělí měla v Budapešti kulminovat na 8,95-8,96 metru, uvedl starosta podle webu slovenského listu SME a maďarské agentury MTI. Překročí tak historické maximum z roku 2006, kdy dosáhla 8,60 metru.
 

"Budapešti nehrozí katastrofa. Hladina už nebude dramaticky růst," řekl Tarlós na setkání s novináři uprostřed Dunaje na Markétiném ostrově obehnaném protipovodňovými zábranami. "Průsaky někde jsou, ale to je přirozené," dodal.
 

Budapešť evakuovala kvůli povodni jen 40 obyvatel a další evakuace už podle Tarlóse asi nebudou zapotřebí. Hladina řeky by mohla už v pondělí začít klesat a od středy by měl být její pokles už významný, řekl.
 

Voda v Budapešti dopoledne zalila ulice podél nábřeží a město muselo uzavřít jednu stanici metra. Úřady zatím nehlásí žádné oběti ani zranění.
 

Kolem celého maďarského toku Dunaje se muselo evakuovat dosud asi 1000 lidí. Na zpevnění břehů kolem celého toku se použilo asi šest miliónů pytlů s pískem a na upevňovaní hrází pracují nepřetržitě tisíce hasičů, vojáků a dobrovolníků.
 

Předseda vlády Viktor Orbán v podunajské Ostřihomi ráno řekl, že příští dva dny budou pro povodeň na Dunaji v zemi rozhodující. Vyzval parlament, aby se připravil na prodloužení mimořádného stavu, který byl kvůli povodním vyhlášen začátkem minulého týdne. Podle MTI prodlouží parlament mimořádný stav už v pondělí.
 

Na severozápadě Maďarska, kde Dunaj tvoří hranici se Slovenskem, už hladina klesá. Povodeň zatím vedla k evakuaci asi tisíce lidí, odříznuty od světa jsou stále tři podunajské obce Pilismárot, Dömös a Kisoroszi.

 

sta / tn.cz ČTK