Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 4. 2010

Máme Noemovu archu, tvrdí čínští a turečtí výzkumníci

Hora Ararat
Zdroj: oficiální zdroj
Údajné zbytky Noemovy archy nalezli vědci ve výšce kolem 4 tisíc metrů nad mořem na turecké hoře Ararat (ilustrační foto).

Pozůstatky Noemovy archy údajně leží na hoře Ararat v Turecku. Na zbytcích dřeva jsou patrné oddíly pro zvířata.

Tým čínských a tureckých evangelických výzkumníků věří, že na 99,9 procenta objevil biblickou Noemovu archu. Vědci na hoře Ararat ve východním Turecku totiž našli zbytky dřevěné kostry, která je 4800 let stará – z doby, kdy měla archa plout, informuje v úterý deník The Daily Telegraph.

"Není to stoprocentní jistota, že se jedná o Noemovu archu, ale na 99,9 procenta si to myslíme," řekl hongkongský dokumentarista Yeung Wing-cheung, který je jedním z patnáctičlenné skupiny výzkumníků.

Dřevěnou kostru údajné archy vědci našli ve výšce kolem 4000 metrů. Celá konstrukce se skládá z několika úseků, některé s dřevěnými trámy, ve kterých mohla být zavřená zvířata. Stáří dřeva určila analýza radioaktivního uhlíku C 14.
Režisér Yeung Wing-cheung uvedl, že je nepravděpodobné, aby se vzhledem k takové výšce jednalo o zbytky lidského osídlení.

Podle něj místní úřady nyní požádají tureckou vládu v Ankaře, aby v zájmu ochrany naleziště Noemovy archy během archeologických vykopávek podala žádost o zapsání tohoto místa do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Biblický příběh říká, že Bůh před potopou nařídil Noemovi, aby postavil archu pro sebe a svou rodinu a shromáždil v ní dva zástupce od každého zvířecího druhu. Noe tak učinil. Když voda po potopě opadla, archa skončila na vrcholu hory – údajně Araratu, který je s výškou přes 5000 metrů nad mořem nejvyšším bodem široko daleko.

muf tn.cz / Mediafax