Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.8. 2013 21:47
Protesty proti vládě

MASAKR V EGYPTĚ: Při nepokojích zemřelo už 343 lidí!

Zdroj: TV Nova

Nejméně 343 lidí zahynulo v Egyptě při středečních násilnostech vyvolaných vládním zásahem proti příznivcům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. O nové bilanci obětí informovalo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Dosavadní zprávy hovořily o 278 mrtvých.

Krvavé nepokoje v Egyptě pokračují! Podle posledních údajů je už 343 mrtvých, ačkoliv egyptské Muslimské bratrstvo uvedlo, že je odhodláno pokračovat v mírových protestech. "Nebudeme se uchylovat k násilí, budeme postupovat mírovou cestou. Zůstaneme silní a budeme odhodlaně vzdorovat," napsal na twitteru Džihad Haddád, mluvčí islamistického Muslimského bratrstva, z něhož vzešel i exprezident Mursí. "Budeme pokračovat, dokud neodstraníme vládu, která se dostala k moci vojenským převratem," dodal.
 

Policie ve středu tvrdě zakročila proti dvěma protestním táborům stoupenců Mursího v Káhiře. Podle svědků policisté zasáhli slzným plynem, buldozery a nakonec i ostrou municí. Mezi oběťmi jsou i desítky policistů. Dalších 1400 osob utrpělo zranění. Přechodný prezident a vláda následně vyhlásili v Egyptě výjimečný stav a mnohde zákaz nočního vycházení.
 

Ve čtvrtek ráno panoval v egyptské metropoli podle agentury AFP napjatý klid. Místem, kde stál protestní tábor islamistů u mešity Rábaa al-Adavíja ve čtvrti Nasr, již projíždí doprava. Policisté kromě tábora Rábaa al-Adavíja na severovýchodě Káhiry zlikvidovali ve středu i další tábor ve čtvrti Nahda poblíž káhirské univerzity.

tn.cz / ČTK / hmr