Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 2. 2014
Je to možné?

Minuli se povoláním? Severokorejští diktátoři píší knížky pro děti!

Videoherní fikce. Kim Čong-il zemřel
Zdroj: YouTube.com
Videoherní fikce. Kim Čong-il zemřel

O severokorejských vůdcích se zpravidla mluví jako o nelítostných, tajnůstkářských autokratech, zřídkakdy ale jako o oblíbených autorech dětské literatury.

Nicméně mezi vydáváním rozkazů týkajících se vězeňských táborů a vývoje jaderných zbraní si Kim Čong-unův otec a dědeček očividně našli čas na psaní příběhů pro děti, píše zpravodajský server BBC News.


"Nakonec vyšlehly zuřivé plameny, kapitán padl a sklesle upustil palici. V tom okamžiku se z dálky ozval hlasitý bojový křik. Vesničané zabili zbytek banditů." To je výňatek z knihy Chlapci zahubí bandity od Kim Čong-ila, "drahého vůdce" KLDR, který zemřel v roce 2011. Kim Čong-il a jeho otec Kim Ir-sen znali moc pera a oběma je připisováno autorství dětských knih.


"Toto je mimořádně násilná a barvitá povídka," poznamenal Christopher Richardson, který studuje severokorejskou dětskou literaturu na univerzitě v australském Sydney. "Je to příběh o reakcionářích, banditech a nenasytech číhajících v kopcích Severní Koreje, kteří napadají čestné vesničany, ztělesňující všechny tradiční hodnoty severokorejské revoluce," říká.


Hrdiny je skupina statečných mladíků, kteří proti banditům povstanou. Navzdory politickému poselství se Richardson domnívá, že by nebylo správné vyprávění, jako je toto, odbývat jednoduše jako propagandu.


"Jejich čtení může být docela zábavné, mají ve skutečnosti docela dobrý děj a myslím si, že děti ani nevnímají jejich ideologický obsah," uvádí dále Richardson.


"Kdybyste podle příběhu Chlapci zahubí bandity vytvořili komiks a ukázali ho skupině šesti- či osmiletých dětí ze Západu, bláznivě by mu propadly. Milovaly by ho, protože je to přesně ten typ hloupých, násilných nesmyslů, které se líbí spoustě kluků z celého světa."


Kim Čong-il rovněž napsal o literatuře pojednání, v němž jednu kapitolu zasvětil dětským knihám. Za nejlepší prostředek kritiky nepřátel státu považoval alegorii a satiru.

tn.cz / ČTK