Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 3. 2013
smrt po zápase

Talentovaný fotbalista (27) zemřel na mrtvici. Kvůli HLAVIČKOVÁNÍ!

Britský fotbalista Bryan Herbert.
Zdroj: facebook.com
Anglický fotbalista Bryan Herbert (vlevo).

Nadějný fotbalista Herbert zemřel na následky mrtvice, kterou mu přivodilo hlavičkování během zápasů. Zprvu si stěžoval na bolest hlavy, potom zkolaboval a o dva měsíce později svůj boj o život prohrál.

Sedmadvacetiletý britský kapitán týmu Bryan Herbert, který vedl severoanglický klub Bacup Borough, byl pro své spoluhráče hrdina. Platil za produktivního a férového hráče i za rozeného vůdce, ke kterému ostatní chovali přirozený respekt.


Když Herbert loni v srpnu na stadionu v Bacupu zařídil pro svůj tým vítězný gól, všichni se radovali. Uplynula ale krátká doba a Herbert znenadání zkolaboval. A po osmi týdnech v nemocnici, kde ho denně navštěvovali jeho blízcí, zemřel.


Za tragickou smrtí stojí podle lékařů příliš mnoho úderů do hlavy těžkým koženým míčem, kvůli kterým se v Herbertově mozku utvořila krevní sraženina. Ta pak zneprůchodnila mozkovou tepnu a přivodila fotbalistovi mrtvici, na jejíž následky zemřel.

 


Krátce před kolapsem si Herbert stěžoval na pronikavou bolest hlavy své přítelkyni Vicky Brutyové, se kterou se zrovna ten den ráno chystal odletět na dovolenou. Fotbalista přitom podle jeho matky trpěl bolestmi hlavy už dřív.


"Bryan žil fotbalem a teď to vypadá, že pro fotbal i zemřel. Můj život se úplně změnil. Po dovolené jsme chtěli začít společný život, založit rodinu,“ svěřila se zhrzená Vicky deníku Daily Mail.


Herbert si podle ní sice na bolest stěžoval, ale zpočátku o lékařích nechtěl ani slyšet. Bolest však postupovala a sportovce ochromila tak, že se ani nedokázal pohnout. "Křičel bolestí a pak už nedokázal ani mluvit,“ vylíčila Vicky, která s fotbalovým útočníkem zůstala v nemocnici až do jeho skonu.


Časté hlavičkování ve fotbale může podle lékařů vést k poškození mozku. Výzkumy ukázaly, že po hlavičkování vykazuje mozek obdobná poškození jako po otřesu. Poškozena mohou být centra paměti, pozornosti či zraku.

tn.cz / zdg