Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 5. 2011

MMF uvažuje o odvolání Strausse-Kahna

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) uvažuje o odvolání šéfa organizace Dominiqua Strausse-Kahna kvůli jeho sexuálnímu skandálu. Agentuře Reuters to ve středu sdělil obeznámený zdroj.

Čtyřiadvacetičlenná výkonná rada má pravomoc Strausse-Kahna odvolat. Nejprve však chce MMF projednat situaci přímo s ním.
"Od jeho zatčení v New Yorku jsme s ředitelem nebyli v kontaktu," uvedl mluvčí MMF William Murray.


"Pochopitelně bude důležité s ním co nejdříve komunikovat. Jsme si vědomi spekulací o tom, co se stane s jeho funkcí," dodal mluvčí. "Nebudeme se k těmto domněnkám vyjadřovat," prohlásil.
Podle zdrojů agentury Reuters jsou někteří členové výkonné rady přesvědčeni, že Strauss-Kahn by měl rezignovat. Další však zastávají opačný názor.


Dominique Strauss-Kahn je nyní v newyorské věznici Rikers Island. Čelí obvinění ze sexuálního útoku a pokusu o znásilnění pokojské z newyorského hotelu Sofitel, v němž pobýval.


Policisté zatkli dvaašedesátiletého ekonoma v sobotu na letišti JFK v New Yorku krátce před odletem do Paříže.Strauss-Kahn veškerá obvinění odmítá. V pátek ho čeká slyšení před soudem.


Funkci Strausse-Kahna v MMF nyní vykonává dosud druhý nejvýše postavený muž John Lipsky.


Po odstoupení šéfa MMF volají i některé státy. "Jednoznačně není v pozici, kdy by mohl řídit MMF," uvedl ke kauze americký ministr financí Timothy Geithner.


“Měl by si uvědomit, že ubližuje celé instituci," míní rakouská ministryně financí Maria Fakterová. Pochybnosti vyjádřila i španělská ministryně financí Elena Salgadová.


Objevují se i návrhy, kdo by měl do čela MMF nastoupit místo Strausse-Kahna. Hovoří se například o bývalém britském premiérovi Gordonu Brownovi.
 

Mediafax
Reklama