Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 4. 2010

Moderátor "čaroděj“ má naději. Popravu odložili

Alí Sabát je odsouzen k smrti
Zdroj: oficiální zdroj
Alí Sabát je odsouzen k smrti. Jeho popravu zatím odložili.

Saúdská Arábie odložila popravu Libanonce Alího Sabáta, plánovanou na pátek, píše portál britské stanice BBC.

Muž byl v zemi usvědčen z "čarodějnictví" a měli mu setnout hlavu. O odkladu páteční popravy informovala BBC Sabátova advokátka Máj Chánsová, kterou o tom vyrozuměl libanonský ministr spravedlnosti.

 

ČTĚTE TAKÉ: Moderátorovi useknou hlavu. Je to "čaroděj"

 


"Ale co bude potom, to nevím, jestli bude žít, nebo ne," řekla Chánsová. "Čas běží, pokud ho nezabijí tento pátek, tak možná příští."


Saúdská Arábie odklad popravy zatím nepotvrdila.
Sabát je moderátor populární libanonské televize Šeherezáda. Měl tam vlastní show, ve které divákům předpovídal budoucnost a poskytoval jim rady.


Platí právo šaría


Chánsová sdělila, že jejího klienta zadržela náboženská policie v květnu roku 2008, kdy byl v Saúdské Arábii na návštěvě. Počátkem března stanul Sabát v Medíně před soudem, který ho shledal vinným z čarodějnictví a poslal ho na gilotinu.


Advokátka požádala nejvyšší libanonské představitele - prezidenta i premiéra, aby v tomto případě intervenovali a pokusili se popravu zastavit. Organizace Amnesty International žádala milost pro odsouzence u saúdského krále Abdulláha.


V Saúdské Arábii platí islámské právo šaría. Popravuje se tam nejen za vraždu, ale i za obchod s drogami, znásilnění, loupež, "čarodějnictví", nebo "odpadlictví od víry" - tedy od islámu.


Muži jsou v zemi popravováni většinou mečem, ženy salvou z pušek do hrudi. Je to kvůli tomu, aby jim kat nemusel sejmout závoj.

tn.cz / Mediafax
Reklama